Bakterie do przydomowych oczyszczalni ścieków - jakie środki do oczyszczalni przydomowych wybrać? - blog JPR-AQUA

Bakterie do przydomowych oczyszczalni ścieków – jakie środki do oczyszczalni przydomowych wybrać?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Jesteś już użytkownikiem lub właśnie przymierzasz się do zakupu i montażu własnej przydomowej oczyszczalni ścieków? W obu przypadkach z pewnością musisz zdawać sobie sprawę z czynności, jakie należy regularnie wykonywać, aby Twoja obecna lub przyszła instalacja działała sprawnie, bezproblemowo i przez jak najdłuższy czas. Oczywiście, w przypadku takiego rozwiązania służącego do radzenia sobie z nieczystościami, które generuje Twoje gospodarstwo domowe, liczy się: przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz konserwacji. Jednak równie istotną kwestią jest nadzorowanie procesów zachodzących bezpośrednio w jej wnętrzu. A mówiąc konkretnie – dbanie o to, aby w Twojej ekologicznej oczyszczalni znajdowała się odpowiednia ilość właściwych bakterii. Czym są, do czego służą, jak ich używać? Aż wreszcie – jakie korzyści niesie za sobą stosowanie bakterii do przydomowych oczyszczalni ścieków? Sprawdź!

Czym są bakterie do oczyszczalni przydomowych?

Wspomniane już bakterie, nazywane również biopreparatami do oczyszczalni ścieków, to specjalne produkty, które stanowią jeden z kluczowych elementów każdej instalacji służącej do gromadzenia i przetwarzania nieczystości. Do ich zadań należy bowiem przeprowadzanie procesów rozdrabniania, neutralizowania oraz oczyszczania ścieków. Tak, aby ostatecznie taką oczyszczalnię mogły opuścić czyste i bezpieczna dla środowiska substancje, które mogą zostać wykorzystane ponownie (np. jako woda do podlewania ogrodu).

Dlaczego do przydomowych oczyszczalni ścieków należy dodawać bakterie?

Jest to konieczne z jednego głównego powodu. Musisz bowiem wiedzieć, że oczyszczalnie stosowane w gospodarstwach domowych spełniają swoją funkcję właśnie dzięki obecnym w nich bakteriom. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie organizmy są stale narażone na szkodliwe czynniki, które przedostają się do nich wraz ze ściekami. Chemia gospodarcza, resztki przetworzonej żywności, jak i wiele innych środków. To wszystko sprawia, że bakterie w przydomowych oczyszczalniach mają tendencję do częściowego obumierania. Innymi czynnikami, które mogą doprowadzić do znacznego “uszczuplenia” bazy bakteryjnej, a nawet jej całkowitej likwidacji, są:

  • Przerwy w pracy oczyszczalni, a co za tym idzie – brak stałych dopływów ścieków.
  • Duże różnice temperatur – doprowadzające nawet do przemarznięcia oczyszczalni.
  • Zbyt duże ilości tłuszczy, detergentów lub paradoksalnie – także czystej wody.
  • Za mało czasu na rozwój bakterii – w przypadku, gdy dochodzi do jej uruchomienia.

W efekcie zachodzenia takich procesów (i wraz ze spadkiem ilości bakterii), spada również wydajność samych instalacji oczyszczających. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne uzupełnianie bazy bakterii – za pomocą odpowiednio dobranych biopreparatów.

Jak działają takie biopreparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków?

Dodatkowe biopreparaty, za pomocą których uzupełnia się stany w działających oczyszczalniach, nie różnią się tak naprawdę niczym od bakterii, które już tam funkcjonują. Środki do oczyszczalni przydomowych, które można nabyć ma jedno zadanie, które polega na rozdrabnianiu oraz neutralizacji ścieków pochodzących z gospodarstw domowych.

Jakie bakterie do przydomowych oczyszczalni ścieków sprawdzą się u Ciebie?

Środki do oczyszczalni przydomowych, których wybór powinien być podjęty na podstawie kilku istotnych czynników:

  • Po pierwsze – tego rodzaju decyzja powinna zostać podyktowana typem oraz rozmiarem samej oczyszczalni. Większość dostępnych obecnie specyfików można używać zarówno w oczyszczalniach biologicznych, jak i oczyszczalniach drenażowych.
  • Drugim istotnym elementem jest forma biopreparatów. Bakterie do przydomowych oczyszczalni mogą występować jako tabletki lub saszetki, a także granulki i proszek.

W przypadku uruchamiania nowej oczyszczalni lub też takiej, która przez dłuższy czas była nieużywana – należy wybrać tzw. biopreparaty rozruchowe.

Potrzebujesz pomocy w wyborze właściwej oczyszczalni oraz biopreparatów do radzenia sobie ze ściekami?

Zdaj się na wiedzę i umiejętności doświadczonych fachowców marki JPR AQUA! W ramach naszego wsparcia otrzymasz dostęp do szerokiego asortymentu produktów, które pozwolą Ci stworzyć i uruchomić dopasowaną oczyszczalnię. Chętnie doradzimy Ci również wybór oraz użytkowanie właściwych bakterii, dzięki którym Twoja przydomowa instalacja służąca oczyszczaniu ścieków pochodzących z domu, pozostanie wydajna i bezawaryjna przez wyjątkowo długi czas.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas