Dofinansowanie na zbiorniki na deszczówkę 2022 - blog JPR-AQUA

Dofinansowanie na zbiorniki na deszczówkę 2022 – Jak zdobyć pieniądze na zakup i montaż instalacji?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Korzystanie z własnego zbiornika na wody opadowe (tzw. deszczówkę) jest równoznaczne z mnóstwem atutów, do których możemy zaliczyć zarówno oszczędności finansowe, jak i ochronę środowiska naturalnego. Obecnie, między innymi za sprawą dostępnego wsparcia finansowego, tego typu przedsięwzięcia stają się nie tylko łatwiejsze w realizacji, ale zdecydowanie bardziej przystępne – również pod względem potencjalnych wydatków. W tym artykule opowiemy sobie o tym nieco więcej. Wskażemy, z jakiego finansowania warto skorzystać, na co można je przeznaczyć, a także jakich formalności należy dopilnować, aby wszystko przebiegło pomyślnie. Zapraszamy do lektury!

Dofinansowanie zakupu zbiornika na deszczówkę z programu “Moja Woda”. Co warto wiedzieć?

Jedną z najprostszych dróg pozwalających na otrzymanie wsparcia finansowego służącego zakupowi odpowiedniego zbiornika, jest udział w programie o nazwie “Moja Woda”. “Moja Woda” to rządowy program wsparcia finansowego[1], który jest skierowany do wszystkich osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości (działki oraz domu jednorodzinnego) i chcą gromadzić wodę opadową. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie ludności do budowy własnych zbiorników na wodę, a co za tym idzie – ograniczanie jej zużycia i przeciwdziałanie zjawiskom suszy. Łączny budżet, jaki został przeznaczony na ten cel, szacuje się na około 100 milionów złotych, które mogą zostać wykorzystane na stworzenie nie bagatela nawet ponad 20 tysięcy prywatnych zbiorników na deszczówkę i nie tylko. Czas trwania programu został ustalony na okres od 2020 do 2024 roku. Nabór wniosków na rok 2022 nie został uruchomiony.

Jakie są warunki wsparcia finansowego na zakup zbiornika 2022?

Łączna suma dofinansowania może sięgać aż 80% kosztów tego typu inwestycji, jednak nie może być ona większa niż 5000 złotych. Środki te można przeznaczyć na zakup instalacji służącej do zatrzymywania, magazynowania oraz dalszego użytkowania wód opadowych (w tym także roztopowych). Wspomniane wody mogą pochodzić z dachów, chodników, ścieżek, podjazdów, a także innych powierzchni, w których gromadzi się woda opadowa. Kolejny warunek dotacji wskazuje na to, że sfinansowane w ten sposób przedsięwzięcie powinno być również trwałe. Mianowicie minimalny okres działania zbiornika wraz z całym osprzętem wynosi bowiem aż 36 miesięcy.

Co można zakupić za pomocą dofinansowania na zbiornik na deszczówkę w 2022?

Do elementów, które można w ten sposób sfinansować, zaliczamy między innymi:

  • Wszelkiego rodzaju magazyny przeznaczone do retencjonowania wód opadowych, w tym: zbiorniki podziemne i naziemne. Warto pamiętać, że dofinansowaniu podlegają określone typy zbiorników. W przypadku montażu podziemnego – musi to być rozwiązanie o pojemności co najmniej 2000 litrów. W przypadku naziemnego – wystarczy 1000-litrowy zbiornik na deszczówkę.
  • Różnorodne elementy instalacji niezbędnych do przyjmowania i dalszego zagospodarowania wód, w tym: przewody, filtry, pompy, sterowniki oraz wiele innych komponentów pozwalających na sprawne funkcjonowanie całego systemu odzyskiwania wody.

Oczywiście tego typu wsparcie finansowe może posłużyć sfinansowaniu nie tylko zakupu, ale również montażu odpowiedniej instalacji.

Jak pozyskać dotacje do zbiorników na deszczówkę w 2022?

Cały proces jest stosunkowo prosty i wymaga wykonania jedynie 3 kroków. Zaliczamy do nich następujące etapy:

Krok 1: wybierz rozwiązanie oraz określ jego koszt

Wykonaj szczegółową analizę, która pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję i wybrać zbiornik oraz pozostałe elementy instalacji, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Następnie przygotuj dokładny kosztorys, uwzględniający zarówno zakup, jak i wydatki z tytułu usług montażu.

Krok 2: złóż wniosek o wsparcie finansowe

W kolejnym etapie złóż stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (tzw. WFOŚiGW), który działa w Twojej lokalizacji. W tym celu musisz założyć specjalne konto (rejestracji dokonasz online), pobrać, uzupełnić i następnie . Jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie – w ciągu 60 dni otrzymasz stosowne pismo, które pozwoli Ci na rozpoczęcie inwestycji.

Krok 3: przeprowadź inwestycję, a na koniec – zadbaj o jej rozliczenie

Gdy wszystkie formalności będą już za Tobą – jesteś na ostatniej prostej, aby cieszyć się własnym magazynem wody. W tym celu zamów niezbędne elementy (zbiornik oraz cały osprzęt), a także skorzystaj z pomocy fachowców od montażu. Pamiętaj, aby dokumentować każdy etap prac. W tym celu rób zdjęcia, a także zatrzymuj wszystkie paragony, rachunki oraz faktury. Gdy wszystko będzie już gotowe, a zbiornik zacznie gromadzić deszczówkę – złóż wniosek, na podstawie którego WFOŚiGW wypłaci Ci dofinansowanie.

Chcesz zyskać wsparcie finansowe, a także mieć pewność, że zbiornik na wody opadowe będzie Ci służył długimi latami?

W takim razie zadbaj o to, aby do jego budowy zostały użyte sprawdzone, solidne i trwałe komponenty, które czekają na Ciebie w asortymencie JPR AQUA. Skontaktuj się z nami telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pomocą formularza i przekaż nam niezbędne szczegóły. Na ich podstawie pomożemy Ci wybrać najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb produkty, a także wesprzemy w wielu innych aspektach.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/klimat/moja-woda-20–wez-5000-zl-i-oszczedzaj-wode

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas