Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? - blog JPR AQUA

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Czas na przeczytanie wpisu: 5 minuty

Twoja inwestycja nabiera tępa, a Ty nieuchronnie zbliżasz się do momentu, w którym trzeba będzie zdecydować o wyborze właściwej oczyszczalni? Masz już swoje przemyślenia, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji chcesz wiedzieć, na jakie wydatki musisz się przygotować, a przede wszystkim – zdać sobie sprawę, czy w ogóle Cię na to stać? Mamy dla Ciebie dobre nowiny! Z tego artykułu dowiesz się absolutnie wszystkiego na temat kosztów przydomowej oczyszczalni ścieków. Od czego zależy jej cena? Na co zwrócić szczególną uwagę? Aż wreszcie – ile przyjdzie Ci zapłacić za konkretne rozwiązanie? Sprawdź!

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj instalacji wykorzystywanych do oczyszczania i neutralizowania ścieków bytowo-gospodarczych. Stanowią doskonałą alternatywę dla kosztownych, mniej wydajnych i nieekologicznych szamb. Dzięki temu stosuje się je zazwyczaj w miejscach, które nie mają bezpośredniego dostępu do zbiorczych (publicznych) systemów kanalizacyjnych. Do ich głównych zalet zalicza się swobodę montażu, prostą obsługę, oszczędność pieniędzy oraz skuteczną ochronę środowiska.

W tym artykule nie skupimy się jednak na opisie specyfiki ich działania, ale na tym, ile należy wydać, aby taka instalacja w ogóle mogła zacząć pracować – także na Twoją korzyść! Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak działa to odsyłamy do naszego artykułu Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i ile kosztuje jej budowa?

Jakie czynniki wpływają na koszt inwestycji we własną przydomową oczyszczalnię ścieków?

Wybór rozwiązania powinien być dopasowany do konkretnej specyfiki oraz wymogów wybranego gospodarstwa domowego. Oto kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę, podczas opracowywania budżetu na sfinansowanie instalacji:

Chcesz dobrać odpowiednią oczyszczalnię? Zobacz naszą ofertę

1. Rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków

Pierwszym aspektem, który ma zasadniczy wpływ na budżet, jak i specyfikę działania oczyszczalni, jest rodzaj samej instalacji. W tym miejscu wyróżniamy między innymi:

  • Oczyszczalnie drenażowe, w których proces pozbywania się zanieczyszczeń polega na ich rozkładzie przez mikroorganizmy żyjące w obrębie poletka drenażowego;
  • Oczyszczalnie biologiczne, które wykorzystują do tego celu działanie kolonii bakterii znajdujących się w przeznaczonych do tego osobnych zbiornikach;
  • Oczyszczalnie roślinne, które jak sama nazwa wskazuje, posługują się roślinami posadzonymi na specjalnym poletku. W obrębie swoich korzeni, zapewniają one odpowiednie środowisko, które sprzyja bakteriom rozkładającym ścieki.

Każda z nich działa nieco inaczej, jednak zmierza do tego samego rezultatu, czyli usuwania zanieczyszczeń i przywracania wodzie jej dawnej przydatności.

2. Rozmiar i wydajność oczyszczalni ścieków

Kolejnym istotnym elementem, który decyduje o koszcie takiej inwestycji, jest jej rozmiar. Mówiąc jeszcze dokładniej – chodzi o wydajność, z jaką będzie radziła sobie podczas filtrowania zanieczyszczeń. W tym miejscu zasada jest bardzo prosta. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że praca oczyszczalni powinna być dostosowana do liczby domowników. Takim sposobem, dla 4 osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, wydajność oczyszczalni musi wynosić co najmniej 600 litrów na dobę. W przypadku 6 osób – 900 litrów, 9 osób – 1350 litrów, a 12 osób – średnio 1800 na dobę.

3. Położenie przydomowej oczyszczalni

Ostatnim, choć równie ważnym czynnikiem, który znajduje swoje odzwierciedlenie w finalnej cenie instalacji oczyszczającej ścieki, jest także jej lokalizacja. Mowa tu zarówno o powierzchni samej działki (mniejsza wymaga bardziej specjalistycznego podejścia i zastosowania zaawansowanych rozwiązań), jak i ukształtowania terenu (im bardziej skomplikowany, tym kosztowniejsza staje się cała inwestycja).

Czy to jedyne wydatki na przydomową oczyszczalnię ścieków, na jakie trzeba się przygotować?

Musisz pamiętać, że sam zakup elementów instalacji stanowi wyłącznie część kosztów związanych z budową oraz uruchomieniem Twojej własnej oczyszczalni ścieków. W związku z tym, do powyższej kalkulacji musisz również doliczyć takie czynniki, jak:

Koszty montażu przydomowej oczyszczalni ścieków

Ten punkt zależy głównie od rodzaju i rozmiaru instalacji, a także lokalizacji, w jakiej ma zagościć. Montaż typowej oczyszczalni drenażowej na równym gruncie to wydatek rzędu 6000-8000 złotych brutto. W przypadku konieczności posadowienia jej w trudno dostępnym miejscu (wynikającym ze specyficznego ukształtowania terenu lub wymagającego podłoża) – cena montażu może wynieść nawet 10000-13000 złotych brutto.

Koszty serwisów oraz ewentualnych napraw instalacji

Pomimo wysokiej skuteczności oczyszczania, każde tego typu rozwiązanie pozostawia pewne odpady, które nie podlegają procesom rozkładu. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie ich ze zbiorników. W zależności od wydajności oraz rozmiarów instalacji – tego typu prace należy wykonywać, gdy zbiornik jest zapełniony osadem do połowy lub maksymalnie co dwa lata. Taka usługa to wydatek rzędu maksymalnie kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.

Od czasu do czasu warto również dokonywać inspekcji innych elementów. Takie operacje pozwalają sprawdzić m.in. szczelność rur oraz to, czy nie zostały zapchane. Należy to robić regularnie, ponieważ wykrycie takich problemów w odpowiednim momencie pozwoli ograniczyć ewentualne wydatki na naprawę, które mogą sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

Jak obliczyć cenę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Aby poznać dokładne koszty związane z tego typu przedsięwzięciem, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Po pierwsze – rodzaj oczyszczalni, która ma zagościć na Twojej posesji (przypomnijmy, że może to być drenażowa, lub biologiczna);
  • Po drugie – jej wydajność, która wynika bezpośrednio z liczby domowników (od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów na każdą dobę);
  • Po trzecie – jej rozmiar, który może być powiązany zarówno z rodzajem instalacji, jak i powierzchnią samej działki.

Cena przydomowej oczyszczalni ścieków. Ile należy przeznaczyć na jej zakup i montaż?

Nawiązując do informacji umieszczonych w poprzednich akapitach, ceny przydomowych instalacji oczyszczalni ścieków mogą kształtować się na następujących poziomach:

  • Dla gospodarstwa domowego liczącego od 4 do 6 osób (wydajność na poziomie 600-900 litrów na dobę) to średnio 8500-17500 złotych brutto;
  • Dla gospodarstwa domowego liczącego od 7 do 12 osób (wydajność na poziomie 1050-1800 litrów na dobę) to średnio 10000-20000 złotych brutto.

Wskazane powyżej ceny dotyczą kosztów zakupu instalacji – połączonych z jej montażem. Oczywiście, można je ograniczyć, jeśli wykona się takie prace we własnym zakresie. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę, że tego typu inwestycja jest skomplikowana – warto powierzyć to zadanie fachowcom. Niewłaściwy montaż oczyszczalni może doprowadzić do jej zapchania, rozszczelnienia, uszkodzenia, a co za tym idzie – poważnych oraz bardzo kosztownych awarii.

Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztowała Twoja przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jeśli zależy Ci na trwałej, niezawodnej i wydajnej instalacji, jaką jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która będzie służyła Ci przez długie lata – nie czekaj. Już teraz skontaktuj się z naszymi ekspertami. Zbadamy Twoje potrzeby, aby na ich podstawie przedstawić Ci kalkulację uwzględniającą dokładne koszty zakupu oczyszczalni oraz polecimy specjalistów, którzy zajmą się montażem.

Weźmiemy pod uwagę nie tylko Twoje wymagania, ale również możliwości finansowe. Dzięki temu zyskasz dopasowane i w pełni wydajne rozwiązanie. Nasza firma ma za sobą setki udanych realizacji. Pora, aby Twoja inwestycja także dołączyła do tego grona 😉!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas