Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i ile kosztuje jej budowa? - blog JPR AQUA

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i ile kosztuje jej budowa?

Czas na przeczytanie wpisu: 5 minuty

Jeżeli rozglądasz się za instalacją, która pozwoli Ci na skuteczne, bezpieczne i ekologiczne radzenie sobie z nieczystościami generowanymi przez Twoje gospodarstwo domowe – jesteś w dobrym miejscu.
Zapoznaj się z dalszą częścią tego wpisu, w którym krok po kroku, przedstawimy Ci wszystkie kluczowe informacje na temat definicji, sposobu funkcjonowania, a nawet typów oraz cen przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Czym są, jak działają, ile kosztują oraz gdzie znaleźć w pełni profesjonalne biologiczne oczyszczalnie ścieków? To wszystko sprawdzisz w tym artykule!

Czym są biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie to instalacje, których rolą jest radzenie sobie ze ściekami bytowo – gospodarczymi. Ich działanie pozwala na wstępną obróbkę szerokiej gamy zanieczyszczeń, które są w stanie przerabiać na biomasę, dwutlenek węgla, a w wybranych przypadkach – także metan. Z uwagi na swoją specyfikę, ich przeznaczeniem jest zarówno budownictwo jednorodzinne, większe osiedla mieszkaniowe, jak i inne obiekty, w których mamy do czynienia ze ściekami o charakterze bytowo – gospodarczym. Do ostatniej grupy możemy zaliczyć: domy wczasowe, pensjonaty oraz hotele.

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Tego rodzaju oczyszczalnia ścieków, jak sama nazwa na to wskazuje, odpowiada za pozbywanie się nieczystości przy wykorzystaniu naturalnych (biologicznych) procesów, czyli: rozkładu i mineralizacji. Głównym czynnikiem powodującym te działania są specjalne mikroorganizmy. W zależności od rodzaju procesu – mogą to być:

  • Po pierwsze – aeroby (oczyszczające ścieki w warunkach tlenowych), które doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami o stosunkowo trudnej biodegradowalności, a także takimi, które w swoim składzie posiadają zdecydowanie mniej związków organicznych.
  • Po drugie – anaeroby (oczyszczające ścieki w warunkach beztlenowych) – to z kolei mikroorganizmy, których najlepszym środowiskiem pracy jest to charakteryzujące się dużą zawartością związków organicznych oraz zanieczyszczeń, które zdecydowanie łatwiej poddają się procesowi biodegradacji.

Chcesz dobrać odpowiednią oczyszczalnię? Zobacz naszą ofertę

W jaki sposób działają bakterie odpowiadające za radzenie sobie z nieczystościami?

Ich sposób działania można odnieść bezpośrednio do reakcji, które zachodzą w środowisku naturalnym, chociażby w rzekach. Mianowicie, zawarte w ściekach substancje, stanowią dla mikroorganizmów pokarm. Bakterie (zarówno aeroby, jak i anaeroby) wykorzystują zawarte w nich związki do odżywiania, co jednocześnie pozwala na oczyszczenie przepływających substancji.
Dzięki temu, do rezultatów działania obu z nich, zaliczamy powstawanie dwutlenku węgla oraz biomasy. W przypadku anaerobów dochodzi dodatkowo do uwolnienia metanu.

Jak przebiega i na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?

Działanie biologicznej oczyszczalni ścieków można podzielić na 4 główne etapy. Każdy z nich ma swój udział w procesie pozbywania się zanieczyszczeń, a co za tym idzie – możliwości ponownego wykorzystania choć części wody.
Dokładny opis funkcjonowania biologicznych oczyszczani “krok po kroku”, czeka na Ciebie poniżej:

Etap nr 1 to: cedzenie nieczystości

Po wyprodukowaniu, w pierwszej kolejności ścieki trafiają do pierwszego elementu instalacji, który odpowiada za ich wstępne przefiltrowanie oraz pozbycie się zanieczyszczeń o stosunkowo dużych gabarytach. Do tego celu wykorzystuje się, chociażby specjalne sita, które rozdrabniają je na mniejsze cząstki. W przypadku małych, przydomowych oczyszczalni – ten punkt jest często pomijany, a ścieki trafiają na ogół od razu do etapu nr 2.

Etap nr 2 to: sedymentacja ścieków

W następnym kroku nieczystości są przekazywane do tzw. osadników. Są to zbiorniki, które pozwalają na podstawowe oczyszczenie substancji, a dodatkowo “odsianie” z nich osadu oraz cięższych zawiesin mineralnych (np. piasku lub żwiru).

Etap nr 3 to: oczyszczanie ścieków przez mikroorganizmy

Dalej nieczystości są poddawane dwóm procesom obróbki biologicznej. Pierwszym jest podczyszczanie przez bakterie działające w środowisku beztlenowym. Ta faza jest często określana jako proces gnilny. Drugi proces to końcowe doczyszczanie, które odbywa się za pomocą wyselekcjonowanych mikroorganizmów działających w środowisku tlenowym.

Etap nr 4 to: przekazanie nieczystości do osadników wtórnych

Na koniec następuje finalne oddzielenie osadu, który powstał podczas procesów oczyszczania, od czystego ścieku, który można bezpiecznie wykorzystać na własne potrzeby (lub też oddać do środowiska na kilka sposobów).
Powstały osad może trafić do ponownej obróbki w oczyszczalni lub zostać zebrany do utylizacji przez specjalistyczne zakłady.

Oczyszczalnie ścieków tlenowe i beztlenowe. Czym się od siebie różnią?

W każdym typie oczyszczalni ścieków zachodzą procesy tlenowe i beztlenowe. Niekiedy oczyszczalnie drenażowe potocznie określa się jako beztlenowe, ponieważ proces doczyszczania tlenowego zachodzi w nich na poletku rozsączającym (poza zbiornikiem). W oczyszczalniach biologicznych, nazywanych potocznie tlenowymi, proces ten zachodzi w osobnym zbiorniku lub w zintegrowanej komorze wyposażonej w instalację napowietrzania. Początkowy koszt instalacji oczyszczalni drenażowej (beztlenowej) jest niższy, jednak przy uwzględnieniu długoletniej eksploatacji, to oczyszczalnia biologiczna (tlenowa) staje się bardziej ekonomicznym wyborem. Dodatkowo w przypadku tej pierwszej konieczne jest wydzielenie części działki na pole drenarskie, co wiąże się z szeregiem ograniczeń w jej zagospodarowaniu, a oprócz tego wymaga okresowej wymiany gruntu w tym obszarze.

Cena biologicznej oczyszczalni ścieków. Co wpływa na jej kształt?

Ostateczny kosztorys tego typu rozwiązania zależy od jego rozmiaru i specyfiki, a co za tym idzie – potrzeb zgłaszanych przez konkretnego inwestora.
Na finalną cenę zakupu, montażu oraz uruchomienia biologicznej oczyszczalni ścieków wpływają więc takie czynniki, jak:

  • Specyfika, czyli sposób, w jaki zachodzi w nich oczyszczanie nieczystości. Jak już wspominaliśmy – beztlenowe oczyszczalnie ścieków należą do nieco tańszych rozwiązań.
  • Efektywność, czyli możliwości “przerobu” określonej ilości zanieczyszczeń. Większa produkcja ścieków oznacza również konieczność zastosowania większej i zdecydowanie bardziej wydajnej oczyszczalni.

Chcesz poznać dedykowaną wycenę? Skontaktuj się z nami: Biuro Obsługi Klienta: T: +48 795 792 260E: bok@jpr-aqua.pl

Ile należy zapłacić za sprawdzone rozwiązanie do biologicznego oczyszczania ścieków?

Szczegółowe parametry tego typu instalacji określa się na podstawie ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, możliwości zagospodarowania powierzchni działki, typu gruntu oraz budżetu inwestora. W związku z tym cena oczyszczalni dla 2 do 12 osób, w zależności od jej typu i wielkości, będzie wahać się w granicach od 2700 do 9800 złotych brutto.

Dlaczego działanie biologicznych oczyszczalni ścieków jest tak ważne?

Pierwszym atutem są oczywiście względy finansowe. Zastosowanie tego typu rozwiązania stanowi doskonałą alternatywę dla kapitałochłonnego, a często bardzo problematycznego – podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Drugim ważnym czynnikiem jest ekologia, czyli ochrona środowiska naturalnego. Funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków pozwala na naturalne i bezpieczne radzenie sobie z nieczystościami, a także – przekazywanie ich po oczyszczeniu do środowiska.

Szukasz firmy, która dostarczy wydajną i trwałą oczyszczalnię biologiczną?

Jeżeli zależy Ci na otrzymaniu rozwiązania, które będzie charakteryzowało się właściwą wydajnością dopasowaną do Twoich potrzeb, bezpieczeństwem użytkowania, a do tego trwałością i niezawodnością – już teraz przejdź do kontaktu.
Zapytaj o nasze biologiczne oczyszczalnie ścieków, a nasi doradcy przygotują dla Ciebie w pełni spersonalizowaną ofertę. Zawierającą dokładny opis działania, jak i szczegółowe propozycje cenowe. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas