Jak ukryć studzienkę w ogrodzie? 4 sposoby, jak ją zamaskować - blog JRP-AQUA

Jak ukryć studzienkę w ogrodzie? 4 sposoby, jak ją zamaskować.

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Twoja inwestycja w piękny i funkcjonalny dom, a także równie spektakularny i stylowy ogród dobiega końca? Jednak tym, co teraz spędza Ci sen z powiek, jest “wystająca” lub po prostu “rzucająca się w oczy” studzienka wodomierzowa, która zwyczajnie szpeci cały Twój teren? Zastanawiasz się, co zrobić, aby całkowicie ją zakryć lub chociaż w minimalnym stopniu zrezygnować z tego widoku? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Poznaj sprawdzone techniki na to, w jaki sposób sprytnie ukryć oraz skutecznie zamaskować studzienkę w Twoim ogrodzie.

Studzienka wodomierzowa w ogrodzie – co to takiego i do czego służy?

Studzienka wodomierzowa stanowi charakterystyczny element niejednej posesji, która posiada podłączenie do zewnętrznej sieci wodociągowej. Zabezpiecza ona wodomierz i towarzyszącą mu armaturę przed zamarzaniem, deszczem, zanieczyszczeniami i niepowołanym dostępem osób trzecich. Jej rolą jest umożliwianie przeprowadzania odczytów wskazań wodomierza oraz jego okresowej wymiany. Tego rodzaju studzienki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub też specjalnych betonowych okręgów.

Gdzie umieścić studzienkę wodomierzową na terenie ogrodu?

W tej materii zasady są dość proste. Otóż tego rodzaju studzienka powinna być oddalona o co najmniej 1,5 metra od miejsca, w którym znajdują się fundamenty domu. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu od granicy działki. W tym przypadku odległość nie powinna być większa niż 2 metry.

W jaki sposób ukryć i zamaskować studzienkę w ogrodzie?

Oto lista 4 sprawdzonych rozwiązań, które z powodzeniem możesz zastosować również na swojej posesji. Zobacz i zdecyduj, który pomysł wdrożysz także u siebie!

Sposób nr 1: umieść właz studzienki na równi z powierzchnią terenu

Jednym z najprostszych, a zarazem skutecznych sposobów na ukrycie takiej studzienki, jest zadbanie o to, aby teren wokół niej (zarówno ziemia, jak i trawnik czy rośliny), znajdował się dokładnie na tej samej wysokości, co sama studzienka wodomierzowa. Aby to zrobić – skup szczególną uwagę na operacji osadzania studzienki. Miejsce na jej montaż powinno mieć nie tylko odpowiednią szerokość, ale również głębokość. Oba wymiary należy przygotować w taki sposób, aby po montażu element idealnie wypełniał przygotowaną przestrzeń (z zachowaniem dodatkowego miejsca na utwardzenie oraz ustabilizowanie konstrukcji). Jeżeli to się nie uda, a studzienka nadal będzie “wystawała”, wówczas możesz rozważyć nawiezienie większej ilości ziemi. Jednak ta metoda jest zdecydowanie bardziej kosztowna i pracochłonna.

Sposób nr 2: zrównaj, a dodatkowo zamaskuj studzienkę do pomiaru wody przy pomocy trawnika

Jeśli samo wyrównanie studzienki względem terenu to dla Ciebie za mało i chcesz mieć pewność, że nie będzie widoczna – użyj do tego trawy. W tym celu możesz wykorzystać specjalne pokrywy przydomowych studzienek, na których umieścisz docięty kawałek trawnika. Gdy pokrywa znajdzie się na swoim miejscu – ten element instalacji wodociągowej zostanie bardzo skutecznie zamaskowany.

Sposób nr 3: obsadź otoczenie studzienki wodomierzowej kwiatami, krzewami lub innego rodzaju roślinnością

Jeżeli ukształtowanie terenu, charakterystyka Twojego ogrodu lub po prostu brak trawnika powodują, że obie wyżej wymienione metody nie sprawdzą się w Twoim przypadku – postaw właśnie na ten. Wybierz swoje ulubione rośliny, a następnie zasadź je wokół studzienki tak, aby idealnie ją zamaskowały. Podczas tych prac weź pod uwagę, aby wykonane nasadzenia dawały Ci swobodny dostęp do studzienki. Warto zostawić nieco wolnej przestrzeni, aby w przypadku awarii, serwisu, konserwacji lub innych prac – nie uszkodzić rosnących wokół kwiatów, krzewów itp.

Sposób nr 4: ukryj studzienkę za pomocą dekoracji ogrodowych

Jeśli żaden z powyższych pomysłów nie zda egzaminu w Twoim ogrodzie – zawsze możesz zdecydować się na estetyczne zamaskowanie pokrywy studzienki kanalizacyjnej przy pomocy elementów dekoracyjnych. Pamiętaj, aby tego rodzaju ozdoby były nie tylko stylowe, ale przede wszystkim – poręczne. Ich montaż nie powinien być skomplikowany, a sama waga niska na tyle, aby bez problemu (i w każdej chwili!) można było dostać się do studzienki i wodomierza. W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju donice, a także lekkie i ozdobne płyty czy chodniki.

Szukasz studzienki wodomierzowej, która będzie łatwa w ukryciu, a dodatkowo – spełni swoje zadanie?

Wyżej opisane sposoby sprawdzą się doskonale zarówno podczas maskowania studzienek wodomierzowych, jak i kanalizacyjnych. Jeśli zależy Ci na dopasowanych rozwiązaniach, które będą nie tylko łatwe w ukryciu na terenie Twojego ogrodu, ale przede wszystkim – zapewnią wydajne i bezproblemowe korzystanie z instalacji wodno-kanalizacyjnej – koniecznie zapoznaj się z asortymentem JPR AQUA. Możesz to zrobić bezpośrednio na naszej stronie internetowej, a także skorzystać z fachowej pomocy doświadczonych doradców.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas