Jaki kamień pod drenaż oczyszczalni wybrać? - blog JPR-AQUA

Jaki kamień pod drenaż oczyszczalni wybrać?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Nic dziwnego, że oczyszczalnie z drenażem rozsączającym z naszej oferty od lat cieszą się taką popularnością. Są atrakcyjne cenowo, skuteczne i ekologiczne. Przygotowując się na instalację przydomowej oczyszczalni trzeba przemyśleć dobór odpowiednich materiałów. Przyjrzyjmy się bliżej, jaki kamień do oczyszczalni przydomowej lub jego alternatywy wybrać.

Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym – działanie

Zanim wybierzemy, jaki kamień pod drenaż oczyszczalni przydomowej sprawdzi się najlepiej, zobaczmy, jak działa taki system. Poznanie funkcji kamienia pozwoli Ci lepiej dobrać niezbędne surowce. Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym funkcjonują za sprawą dwóch etapów: podczyszczania wstępnego ścieków oraz doczyszczania. W fazie podczyszczania w osadniku gnilnym ścieki rozkładają się na substancje rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne, opadające na dno zbiornika. Dodatkowy filtr zatrzymuje zawiesiny, tłuszcze i fosfor. Z osadnika gnilnego podczyszczone ścieki trafiają do dalszej „obróbki”. Doczyszczanie ścieku zachodzi w warunkach tlenowych, a jego szczegóły zależą od specyfiki instalacji, np. lokalizacji, typu gleby czy poziomu wód gruntowych. Proces rozpoczyna się od studzienki rozdzielczej – kominki napowietrzają ścieki, które rozkładają się i przenikają do gruntu przez warstwę kamienia.

Budowa sieci drenażu rozsączającego

Aby oczyszczone ścieki mogły przedostawać się do gleby, przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna mieć sieć drenażową dopasowaną do gospodarstwa (na jednego mieszkańca przypada ok. 12 m rury, ale jej długość zależy także od przepuszczalności gruntu). Takie instalacje wykonuje się na posesjach o odpowiedniej wielkości bez możliwości podłączenia do kanalizacji zbiorczej. Na ogół system filtracji składa się z rur drenażowych zamontowanych na warstwie żwiru lub kamienia. W kilku równoległych wykopach o głębokości do 1 m ze spadkiem 1-2% układa się warstwę kamienia lub żwiru. Dla optymalnego oczyszczania każdy wykop powinien mieć długość 5-20 m. Na warstwie żwiru wykonawcy montują perforowane rury drenarskie z odpowiednim spadkiem połączone ze studzienką rozdzielającą oraz napowietrzającą. Rury przysypuje się kolejną warstwą kruszywa, przykrywa geowłókniną oraz zakrywa gruntem rodzimym.

Drenaż rozsączający – jaki kamień pod drenaż oczyszczalni przydomowej wybrać?

Kamienie do oczyszczalni ścieków powinny mieć określone parametry, aby zapewniały jak najlepszą pracę systemu. Dzięki temu substancje mogą bezpiecznie przepływać do gruntu. Na materiał filtracyjny (a raczej drenażowy) wybiera się często żwir, tłuczeń albo nawet kamień polny. Kamienie polne to w tym przypadku nieco bardziej korzystna cenowo opcja. Wykonany drenaż rozsączający i poprawność jego działania zależy jednak nie tylko od rodzaju kamienia, ale również jego wielkości. Standardowo zalecamy dowolny materiał o granulacji 4-6 cm. To bardzo ważne – zbyt duże kamienie zapobiegają odpowiedniemu rozłożeniu substancji ze ścieków. Z drugiej strony drobny piach może powodować zapychanie systemu drenażowego. Naprawa wiąże się natomiast z dodatkowymi kosztami i potrzebą rozkopania instalacji. Nad rurami drenarskimi możesz wykorzystać drobniejszą frakcję kruszywa, do 1 cm. Geowłóknina zapobiega zamulaniu systemu.

Wydatki związane z przydomową oczyszczalnią ścieków – koszt kamienia

Dobór odpowiedniego żwiru do przydomowej oczyszczalni ścieków wpływa na całkowity koszt inwestycji w taką instalację. Rodzaj kruszywa to jedno – teraz czas przemyśleć, jak dużo go potrzebujesz. Do obliczeń potrzebne będą takie dane jak:

 • frakcja kruszywa,
 • całkowita długość kanałów drenażowych,
 • szerokość kanałów.

Każdy wykop ma szerokość ok. 40-50 cm, a warstwa żwiru – grubość min. 30 cm. Do tego warto dodać kolejną warstwę kruszywa przykrywającego rury od góry (grubości ok. 10 cm). Wystarczy pomnożyć otrzymany wynik przez ich długość i wynik w cm³ przekonwertować na tony. Otrzymaną liczbę zaokrąglij do góry. Przy 5-6 użytkownikach obiektu oraz oczyszczalni ścieków o pojemności 3000 l 15 ton kruszywa powinno wystarczyć. Cena za tonę kamienia, żwiru czy tłucznia zależy od przedsiębiorstwa i lokalizacji. Jeśli dysponujesz własnymi materiałami (np. kamieniem zebranym z pól), zadbaj, aby miały odpowiednią wielkość.

Pakiety rozsączające jako alternatywa dla kamienia

Jako specjaliści w naszych rozwiązaniach stosujemy alternatywę dla żwiru lub kamienia – w przydomowych oczyszczalniach ścieków montujemy pakiety rozsączające. Takie pakiety to elementy wypełnione kanalikami. Dzięki specyficznej budowie pakiety umożliwiają zwiększenie napowietrzania ścieków oraz rozsączanie nie tylko w dół, ale również na boki. Zaletami takiego rozwiązania są m.in. łatwość instalacji, odporność na zapychanie oraz skuteczność rozsączania. Przykłady innych systemów rozsączających to filtr piaskowy (pionowy i poziomy) oraz złoża hydrofitowe, czyli wykorzystanie roślin do redukcji zanieczyszczeń.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym – czy warto?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym mają szereg zalet:

 • ich koszty zwracają się w stosunkowo krótkim czasie,
 • są łatwe w utrzymaniu,
 • zapewniają grawitacyjny przepływ cieczy,
 • są trwałe,
 • nie przepełniają się, ani nie emitują brzydkich zapachów,
 • ich montaż jest wyjątkowo łatwy.

W naszym katalogu posiadamy mnóstwo modeli osadników gnilnych oraz dodatkowych elementów, dzięki którym z łatwością stworzysz instalację dopasowaną do swoich potrzeb. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to atrakcyjne rozwiązanie, jednak część osób nie może sobie na nie pozwolić. Być może nie pozwala na to, wysoki poziom wód gruntowych lub zbyt mała działka. Montaż oczyszczalni ścieków z powodzeniem można w takiej sytuacji zastąpić szczelnym szambem. W ofercie JPR AQUA znajdziesz retencyjne zbiorniki na deszczówkę z wytrzymałego tworzywa, które z powodzeniem sprawdzają się do czasowego składowania ścieków bytow0-gospodarczych. Zbiorniki bezodpływowe prezentujemy w zróżnicowanych pojemnościach – sprawdź dostępne opcje!

FAQ

 1. Na jakiej głębokości montuje się drenaż rozsączający?

To zależy od lokalizacji rur kanalizacyjnych oraz specyfiki ukształtowania terenu. Optymalna głębokość drenażu to 30-50 cm – wówczas ścieki są dobrze napowietrzane. Drenaż nie może być położony głębiej niż 80 cm poniżej poziomu gruntu.

 1. Jaki kamień do drenażu oczyszczalni wybrać?

Prawidłowo drenaż rozsączający można wykonać ze żwiru, tłucznia oraz kamienia polnego. Dla optymalnego oczyszczania zadbaj, aby poszczególne kawałki kruszywa miały wielkość 4-6 cm.

 1. Ile ton kamienia na przydomową oczyszczalnię ścieków będzie potrzebne?

Wpływ na to ma frakcja kruszcu i całkowita powierzchnia drenażu rozsączającego. Na osadnik gnilny o pojemności 3000 l (5-6 mieszkańców gospodarstwa domowego) potrzebne będzie ok. 15 ton kamienia.

 1. Czy w drenażu można stosować materiały inne niż kamień?

Tak, alternatywą dla żwiru czy tłucznia są m.in. pakiety rozsączające, filtr piaskowy oraz złoża hydrofitowe.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas