Mini oczyszczalnia ścieków na małej działce - jaką instalację wybrać? - blog JPR-AQUA

Mini oczyszczalnia ścieków na małej działce – jaką instalację wybrać?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Właśnie kończysz wymarzony dom zlokalizowany poza miastem, jednak przez ograniczoną powierzchnię Twojej działki zaczynasz obawiać się, że nie uda Ci się na niej zmieścić odpowiednio wydajnej oczyszczalni? Masz wątpliwości, czy przez rygorystyczne przepisy prawa uda Ci się zamontować instalację, która będzie nie tylko legalna, ale przede wszystkim – spełni swoje zadanie? Czytaj do końca i przekonaj się, że mała działka wcale nie oznacza dużego problemu z oczyszczaniem ścieków. Sprawdź, czym różni się mini oczyszczalnia od tej w wersji standardowej, a także zobacz, jak znaleźć instalację, która sprawdzi się na małej powierzchni.

Co to takiego i jak działa mała oczyszczalnia ścieków? Charakterystyka funkcjonowania przydomowej instalacji.

Małe przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniają dokładnie te same zadania, co instalacje o “normalnych” rozmiarach. Pisząc wprost – ich rolą jest odbieranie nieczystości, ich wstępne filtrowanie, oczyszczalnie oraz neutralizowanie, a na koniec – oddawanie do środowiska bezpiecznej i czystej wody, która nadaje się do ponownego wykorzystania np. przy nawadnianiu ogrodu. W tym momencie z pewnością zechcesz zatem zapytać, co różni mini oczyszczalnie ścieków od klasycznych instalacji tego typu? Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, jest to rozmiar, a wraz z nim – kilka innych aspektów, wśród których najistotniejsza jest oczywiście specyfika działania.

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków w wersji mini?

Podczas montażu oczyszczalni należy pamiętać o przepisach prawa, które jasno definiują, jakie warunki należy spełnić. Otóż, w myśl aktualnych zasad, oczyszczalnie muszą znajdować się w minimalnej odległości: 2 metrów od granicy działki i drogi, 1,5 metrów od gazociągu i wodociągu, 3 metrów od krzewów i drzew oraz 15 metrów od źródeł wody pitnej. W związku z powyższym, trzeba przyznać, że o ile w przypadku działek o pokaźnych rozmiarach, ograniczenia te nie odgrywają zbyt dużej roli. O tyle w sytuacji, gdy takiego typu instalacja ma zagościć na małym terenie – zaczynają się już pewne “schody”. Właśnie dlatego, jednym z najważniejszych etapów, jest wybór właściwej technologii, a co za tym idzie – odpowiedniego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków. Dla przypomnienia, wyróżniamy m.in. oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem żwirowym lub piaskowym, roślinne oraz biologiczne. O tym, które z nich sprawdzą się na małej działce, a które kategorycznie nigdy nie powinny na niej zagościć – przeczytasz już za chwilę.

Jakie typy przydomowych instalacji oczyszczających nie sprawdzą się na działce o małym rozmiarze?

Działki o małym metrażu nie stanowią najlepszego miejsca dla instalacji, których wydajność zależy właśnie od wielkości zagospodarowanej powierzchni (im większa w poziomie, tym lepiej). W związku z tym, nie powinny się na nich znaleźć takie rozwiązania, jak: oczyszczalnie drenażowe, tunelowe oraz roślinne. Właśnie przez to każda z wyżej wymienionych instalacji do prawidłowej pracy wymaga co najmniej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych terenu.

Jakie rodzaje oczyszczalni mogą zagościć na małej działce?

W przypadku małych działek, każdy centymetr powierzchni jest prawie na wagę złota. W związku z tym, w takich okolicznościach najlepiej odnajdą się oczyszczalnie biologiczne, chociażby wyposażone w złoża bakteryjne lub też tzw. bioreaktor. Konstrukcje obu tych instalacji są bardzo kompaktowe, bowiem w przeciwieństwie do wspomnianych nieco wyżej, ich wydajność nie zależy od rozmiaru zajmowanej powierzchni. Główną rolę odgrywają w nich mikroorganizmy, które przy towarzystwie tlenu, skutecznie rozkładają trafiające do instalacji zanieczyszczenia. Dzięki temu takie oczyszczalnie nie zabierają wiele przestrzeni, a co za tym idzie – pozwalają na przeprowadzenie montażu nawet na bardzo ograniczonym terenie.

Chcesz mieć pewność, że na Twojej małej działce zagości wydajna i sprawdzona instalacja do oczyszczania ścieków?

Nawet pomimo mocno uszczuplonej powierzchni zależy Ci na tym, aby Twoja przyszła oczyszczalnia zapewniła Ci maksymalną wydajność? W takim razie wygląda na to, że potrzebujesz wysokiej klasy komponentów, które pozwolą Ci zbudować, a następnie uruchomić taką instalację. Sprawdź wszechstronny asortyment marki JPR AQUA, w ramach którego otrzymasz dostęp do wyselekcjonowanych produktów. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy fachowców – nic prostszego! Sięgnij po nią już teraz – wystarczy, że zajrzysz do zakładki kontakt i zadzwonisz lub napiszesz do naszych doradców. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas