Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków - cena i najważniejsze zasady, którymi się kierować - blog JPR-AQUA

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – cena i najważniejsze zasady, którymi się kierować

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Prace nad Twoim domem powoli dobiegają już końca, a Ty zaczynasz zastanawiać się, w jaki sposób sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić proces montażu oczyszczalni, która zagości przy Twojej nieruchomości? Chcesz wiedzieć, na jaki zakres prac warto się przygotować, a przede wszystkim – z jakimi wydatkami będzie się to wiązało? Sprawdź, ile kosztuje, a przede wszystkim, jak w 5 krokach przeprowadzić profesjonalny montaż oczyszczalni ścieków. Wszystkie informacje czekają na Ciebie w tym artykule.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Tego rodzaju instalacja to skuteczny sposób na radzenie sobie z nieczystościami wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Umożliwia sprawny odbiór produkowanych przez dom ścieków, a następnie – przeprowadzanie efektywnego procesu ich oczyszczania, dzięki któremu ścieki są neutralizowane, a do środowiska trafia tylko czysta i bezpieczna woda.

Jak przeprowadzić montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Aby zająć się montażem – najpierw należy dokonać wyboru konkretnego rodzaju instalacji. Oczywiście, oczyszczalnie biologiczne oraz oczyszczalnie drenażowe, choć różnią się od siebie budową oraz charakterystyką pracy, to ogólne zasady ich montażu na przydomowym terenie są praktycznie takie same. Dlatego, aby zbytnio nie komplikować – poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, wytyczne oraz instrukcję montażu tego typu instalacji. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie kroki warto wykonać, aby przeprowadzić sprawny, bezproblemowy i bezpieczny montaż Twojej instalacji służącej do radzenia sobie z nieczystościami.

Krok 1: przygotuj teren pod umieszczenie instalacji

W tym celu wykonaj wykopy o odpowiedniej głębokości (przewidując przestrzeń na zbiorniki, jak i pozostałe elementy). Weź pod uwagę, aby jego wymiary wokół były o co najmniej 1 metr większe, niż wynosi faktyczny rozmiar instalacji. Dodatkowo dostosuj głębokość tak, aby pozwalała na umieszczenie utwardzenia. Podpowiedź: wszelkie prace ziemne najlepiej wykonywać wtedy, gdy jest stosunkowo sucho oraz ciepło. Praca z mokrym, a co najgorsze zamarzniętym gruntem może być nie tylko trudniejsza, bardziej problematyczna, ale sprawić, że sam montaż oczyszczalni będzie po prostu droższy.

Krok 2: utwardź dno wykopu

Kolejnym etapem jest zadbanie o stabilność całej instalacji. Gdy wykop będzie już gotowy – na jego dnie umieść warstwę piachu lub innego materiału, który utwardzi i ustabilizuje dno, na którym spocznie zbiornik.

Krok 3: umieść w wykopie elementy instalacji oczyszczalni

Następnie, najlepiej przy pomocy koparki, zainstaluj zbiornik i inne elementy bezpośrednio w przygotowanym wcześniej miejscu. W przypadku większych zbiorników użyj dźwigu lub innego ciężkiego sprzętu. Gdy ta praca zostanie wykonana – sukcesywnie obsypuj instalację z każdej strony, aby ją zabezpieczyć i ustabilizować. Do tego celu możesz wykorzystać grunt rodzimy, piach lub inny surowiec (w zależności od rodzaju terenu, na którym znajduje się oczyszczalnia).

Krok 4: umieść w wykopie elementy instalacji oczyszczalni

Na koniec zadbaj również o to, aby oczyszczalnia miała stały dostęp do powietrza (jest to niezbędne ze względu na pracujące w jej wnętrzu bakterie tlenowe), natomiast pokrywa włazu zbiornika znajdowała się na wysokości minimum 5 centymetrów nad gruntem.

Krok 5: przykryj oczyszczalnię odpowiednią warstwą ziemi

Na koniec zasyp wszystkie elementy instalacji, aby zadbać jednocześnie o ich “kamuflaż” jak i zabezpieczenie. Na powierzchni możesz zasiać trawę, zasadzić kwiaty lub krzewy, a także zaaranżować ją w inny sposób (oczywiście bezpieczny dla samej oczyszczalni).

Ile kosztuje montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Podobnie, jak w przypadku zakupu instalacji, cena usług montażu tego typu oczyszczalni ścieków może kształtować się na różnych poziomach. Z jednej strony pod uwagę należy wziąć jej rodzaj, a co za tym idzie – rozmiar oraz zakres niezbędnych do wykonania prac. Z drugiej natomiast trzeba również wkalkulować czynniki związane z miejscem, w którym zostanie zainstalowana (w tym rodzaj gruntu, dostęp do terenu, jego ukształtowanie, wysokość wód gruntowych itp.).

  • W przypadku “normalnych” warunków – cena montażu przydomowej oczyszczalni ścieków może wynieść od 6000 do 8000 złotych brutto.
  • Jeśli warunki są zdecydowanie trudniejsze – cena takiej usługi może wzrosnąć do 10000, a nawet 13000 złotych brutto.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – biologicznej i z drenażem rozsączającym. Co jeszcze warto wiedzieć?

Weź pod uwagę, że własna oczyszczalnia to rodzaj inwestycji, która ma Ci służyć efektywnie i bezproblemowo – przez wiele długich lat. Aby tak mogło się stać – musisz zwrócić uwagę na jakość komponentów, które posłużą Ci do jej budowy, ale także skupić się na fachowości i precyzyjności samego montażu przydomowej instalacji. Dlatego powierz te prace doświadczonym specjalistom, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie komponenty, a następnie odpowiedzą za profesjonalny montaż, sprawdzenie oraz uruchomienie całej instalacji.

Szukasz kompleksowej oferty, która pomoże Ci stworzyć i zamontować trwałą, wydajną i niezawodną oczyszczalnię ścieków?

Sprawdź to, co ma Ci do zaproponowania JPR AQUA. W naszym asortymencie czeka na Ciebie bogaty wybór gotowych rozwiązań, które z powodzeniem wykorzystasz do stworzenia tego typu instalacji. Pamiętaj, że wraz z doskonałej jakości produktami otrzymujesz również profesjonalne wsparcie ekspertów naszej marki. Wystarczy, że dasz nam znać, a z przyjemnością odpowiemy na każde Twoje pytanie.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas