Oczyszczalnia tunelowa przydomowa - czym się charakteryzuje? - blog JPR-AQUA

Oczyszczalnia tunelowa przydomowa – czym się charakteryzuje?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Oczyszczanie ścieków za pomocą tuneli… jeśli po przeczytaniu tego zdania zaczynasz się zastanawiać, czy to w ogóle możliwe – wcale się nie dziwimy. Musisz bowiem wiedzieć, że tzw. tunelowe oczyszczalnie ścieków zaliczają się do najrzadziej wybieranych rozwiązań i zdecydowanie częściej ustępują miejsca bardziej tradycyjnym i sprawdzonym – oczyszczalniom drenażowym bądź biologicznym. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy Ci, dlaczego tak jest, a także przekażemy kompleksowe informacje na temat ich funkcjonowania. Sprawdź, co to jest, na czym polega jej działanie oraz dowiedz się, czy przydomowa tunelowa oczyszczalnia ścieków stanowi dobry wybór także dla Ciebie!

Oczyszczalnia tunelowa przy domu – co to takiego?

Oczyszczalnia tunelowa to rodzaj instalacji służącej do oczyszczania ścieków wytwarzanych przez gospodarstwo domowe. Tego rodzaju rozwiązania znajdują szczególne zastosowanie w miejscach, w których (z różnych względów) nie można uzyskać dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej. Stanowi alternatywę dla innych oczyszczalni, w tym chociażby drenażowej bądź biologicznej.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia tunelowa?

Jak sama nazwa wskazuje, podstawę działania tego typu oczyszczalni stanowią charakterystyczne tunele, które przyjmują formę łuków porytych specjalną geowłókniną. To do nich, poprzez rury kanalizacyjne oraz osadnik gnilny (który wstępnie oczyszcza ścieki), trafiają nieczystości. W omawianych tunelach znajdują się bakterie tlenowe, których zadaniem jest przeprowadzanie procesu rozkładu ścieków. Wspomniana geowłóknina pozwala oddzielić warstwę przykrywającego tunele piachu od ścieków. Z kolei spód tego typu instalacji wypełnia się odpowiednią warstwą piachu lub żwiru, która odpowiada za dodatkowe filtrowanie oczyszczonych w ten sposób substancji.

Czy tunelowa oczyszczalnia ścieków to dobry wybór?

Jak widać – sama konstrukcja tunelowych oczyszczalni działających przy domach jest stosunkowo skomplikowana, a przez to – bardzo łatwo popełnić błąd podczas jej budowy. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że w związku z powyższym, wybór oczyszczalni tunelowej, jako sposobu radzenia sobie ze ściekami produkowanymi przed gospodarstwo domowe, jest dość ryzykowny. Oczywiście, zakup oczyszczalni tunelowej ma też pewne zalety – widoczne chociażby w formie niższych kosztów zakupu, jak i wysokiej wydajności pracy. Aczkolwiek budowa, jak i cała specyfika działania oczyszczalni tunelowych sprawiają, że są one stosunkowo skomplikowane, a co za tym idzie – rodzą sporo błędów zwłaszcza podczas montażu. W efekcie na rynku działa bardzo mało specjalistów, którzy wykonują je zgodnie ze sztuką. A to z kolei sprawia, że wiele firm montuje je źle, przez co tunelowe oczyszczalnie ścieków są awaryjne, mało efektywne i bardzo problematyczne w codziennym użytkowaniu.

Przydomowa oczyszczalnia tunelowa czy drenażowa? Którą wybrać?

Właśnie dlatego do zdecydowanie lepszych rozwiązań, które oferują doskonałą wydajność, a jednocześnie prostą instalację, należą zatem oczyszczalnie drenażowe i biologiczne z innymi systemami rozsączania. Ich montaż jest prostszy, większość instalatorów świadczy tego typu usług, a co za tym idzie – ryzyko fuszerki podczas instalacji jest zdecydowanie mniejsze.

Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie trwała, wydajna i niezawodna?

W takim razie rekomendujemy postawienie na oczyszczalnie drenażowe lub biologiczne. W naszej ofercie czeka na Ciebie kompletny asortyment, który posłuży Ci do zbudowania właśnie takich rozwiązań, które będą Ci służyły przez długie lata. Udaj się na naszą stronę, aby sprawdzić dostępne produkty lub też od razu przejdź do kontaktu, aby zasięgnąć opinii oraz porady prosto od doświadczonych doradców JPR AQUA.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas