Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od domu i granicy działki. Ile powinny wynosić odległości? - blog JPR-AQUA

Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od domu i granicy działki. Ile powinny wynosić odległości?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Masz w planach zakup działki przeznaczonej pod budowę domu? A może ta transakcja jest już za Tobą i właśnie w tym momencie rozpoczynasz planowanie poszczególnych obiektów (w tym przydomowej oczyszczalni ścieków), które znajdą się na Twoim terenie? Jeżeli odpowiedź brzmi “TAK” – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź minimalne odległości, jakie musisz zachować pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków, a innymi obiektami znajdującymi się na Twojej działce i nie tylko.

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje wykorzystywane do oczyszczania nieczystości produkowanych w szczególności przez gospodarstwa domowe. Ich rolą jest przyjmowanie, a następnie stopniowe filtrowanie oraz neutralizowanie zanieczyszczeń, aż do chwili, w której pozostanie z nich czysty i bezpieczny ściek – nadający się nawet do wykorzystania. Dokładne zasady funkcjonowania oczyszczalni zależą od ich konkretnego typu. Wyróżniamy między innymi oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, a także biologiczne. Więcej informacji na temat instalacji oraz ich rodzajów znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów, pt.: Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Jaką wybrać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – odległości. Co musisz wiedzieć?

W trakcie planowania oraz realizacji tego typu inwestycji liczy się zarówno dobór właściwego rodzaju instalacji, jak i dopilnowanie, aby oferowała odpowiednią wydajność. Jednak na tym lista priorytetów i wymogów wcale się nie kończy. Kolejnym aspektem są względy formalne, które dotyczą lokalizacji samej oczyszczalni. W tej materii trzeba bowiem pamiętać o zachowaniu dwóch głównych parametrów, czyli: powierzchni potrzebnej pod montaż instalacji, a także odległości oczyszczalni od domu, jej położenia względem granicy oraz innych obiektów.

Jakie wymiary powinna mieć działka, aby zamontować na niej przydomową oczyszczalnię ścieków?

Powierzchnia terenu, na którym znajduje się taka instalacja, powinna być na tyle duża, aby bez kłopotu pozwalała zachować odpowiednie odległości od kluczowych obiektów oraz elementów. Szczegóły znajdziesz w kolejnych akapitach. W tym miejscu warto również pamiętać, aby oczyszczalnia znajdowała się wyłącznie na terenie należącym do inwestora lub właściciela działki (instalacja nie może wychodzić poza jego granice).

Ile musi wynosić odległość przydomowej oczyszczalni od domu?

Dystans pomiędzy nieruchomością mieszkalną a instalacją, wykorzystywaną do odbierania i oczyszczania nieczystości, powinien wynosić minimalnie 5 metrów.

Jak musi kształtować się odległość oczyszczalni ścieków od granicy działki?

W myśl aktualnych przepisów polskiego prawa, tego rodzaju instalacja powinna znajdować się minimum 2 metry od granicy działki, na której planowana jest jej budowa.

Jaka powinna być odległość oczyszczalni od innych obiektów znajdujących się na posesji?

Warto również pamiętać o pozostałych wymogach stawianych wobec tego typu instalacji. Otóż oczyszczalnie ścieków powinny znajdować się odpowiednio: w odległości minimum 2 metrów od drzew oraz krzewów, 0,8 metra od instalacji elektrycznych, a także minimum 1,5 metra od instalacji dostarczających wodę i gaz. Z kolei dystans pomiędzy oczyszczalnią ścieków a studnią dostarczającą wodę nadającą się do spożycia, powinien wynosić co najmniej 15 metrów (w przypadku drenażu ta odległość wzrasta do 30 metrów).

Lokalizacja, wymiary i odległości od przydomowej oczyszczalni – podsumowanie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna znajdować się w następujących odległościach od konkretnych obiektów:

  • 0,8 metra od instalacji elektrycznej
  • 1,5 metra od instalacji z wodą i gazem
  • 2 metry od granicy działki
  • 2 metry od drzew i krzewów
  • 5 metrów od domu
  • 15 metrów od studni (i odpowiednio 30 metrów dla drenażu)

Szukasz więcej porad dotyczących funkcjonowania oczyszczalni i nie tylko?

Znajdziesz je bezpośrednio na naszym firmowym blogu JPR AQUA. Już teraz zajrzyj do sekcji porad, aby zdobyć wiele cennych informacji. A jeżeli chcesz zakupić sprawdzone produkty do budowy takiej instalacji – koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą biologicznych, a także drenażowych oczyszczalni ścieków. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas