Odzyskiwanie wody deszczowej w przydomowej oczyszczalni ścieków - blog JPR-AQUA

Odzyskiwanie wody deszczowej w przydomowej oczyszczalni ścieków

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Nowoczesne domy łączą w sobie funkcjonalność, ekologię i ekonomię. Jeśli marzysz o takim lokum, przemyśl możliwość odzyskiwania wody deszczowej – zwłaszcza, że woda pitna w Polsce drożeje z roku na rok. Darmowa deszczówka przydaje się nie tylko do podlewania ogrodu. Przekonaj się, jak ją odzyskać i dlaczego jeszcze warto to robić!

Dlaczego warto odzyskiwać wodę deszczową?

Czy wiesz, że znaczną większość wody w gospodarstwie domowym zużywasz do celów niespożywczych? Mowa tutaj o wodzie wykorzystywanej m.in. do:

 • prania,
 • podlewania ogrodu i kwiatów w domu,
 • mycia samochodu,
 • spłukiwania toalet.

Tymczasem w związku ze zmianą klimatu coraz częściej mamy w Polsce do czynienia z suszami. Z drugiej strony są w roku także okresy, w których ulewy powodują powstawanie dużych kałuż i zalewisk. Wówczas chciałoby się wykorzystać deszczówkę w czasie, gdy rośliny naprawdę jej potrzebują. Odzyskiwanie wody deszczowej i roztopowej to doskonały sposób na zapanowanie nad gospodarką wodną w ogrodzie. Co więcej, wodę deszczową wykorzystasz nie tylko do podlewania ogródka, ale także do wyżej wymienionych czynności, w których deszczówka z powodzeniem zastąpi wodę pitną. Odzyskiwanie wody deszczowej pozwala na ograniczenie zużycia wody pitnej, stanowi więc ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Woda deszczowa jest miękka, nie zawiera kamienia, chloru, magnezu, potasu czy innych dodatkowych substancji, dlatego świetnie sprawdza się zarówno do podlewania roślin, spłukiwania toalety, jak i sprzątania. Wbrew pozorom, chociaż pochodzi z zewnątrz, deszczówka jest stosunkowo czysta.

Zagospodarowanie wody deszczowej – zbiornik naziemny

Odzysk wody deszczowej może odbywać się w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Do podlewania ogródka i innych prac porządkowych na zewnątrz z powodzeniem wystarczy Ci zbiornik naziemny. Najprostsza metoda to ustawienie go pod rynną. Mniejsze naziemne zbiorniki na wodę deszczową mogą funkcjonować także w grupie – zainstaluj tyle zbiorników, ile jest rynien. Do pojemnika wystarczy zainstalować kran lub wąż ogrodowy i można korzystać z wody opadowej.

Zastosowanie podziemnego zbiornika

Do zagospodarowania wody deszczowej możesz wykorzystać również zbiorniki podziemne z naszej oferty. Tutaj system odprowadzania wody deszczowej jest nieco bardziej skomplikowany niż przy zbiornikach naziemnych.

 1. Woda deszczowa z rynien trafia do zainstalowanych pod ziemią rur spustowych.
 2. Przewody doprowadzające kierują wodę do niezależnego filtra 360 lub sita filtracyjnego, które usuwają większe zanieczyszczenia.
 3. Przefiltrowana wstępnie woda trafia do zbiornika podziemnego.
 4. Pompa odprowadza deszczówkę do osobnej instalacji wodnej w gospodarstwie. Dzięki temu woda opadowa nie miesza się z pitną.

Wielu naszych klientów stosuje rozwiązania wielofunkcyjne. W przypadku zbiorników podziemnych JPR AQUA możesz wykorzystać je również jako bezodpływowe zbiorniki do czasowego składowania ścieków, czyli szambo. Zbiornik zainstalowany pod ziemią zajmuje mniej miejsca niż zbiorniki naziemne. Nie wpływają też negatywnie na wygląd posesji. Co więcej, takie miejsce przechowywania mieści nawet 60 000 litrów wody deszczowej (60 m³). Z tego względu najlepiej jest przemyśleć ich budowę na etapie projektowania budynku mieszkalnego.

System odzyskiwania wody deszczowej – jak tego nie robić?

Odzyskiwanie deszczówki ma mnóstwo zalet. Jeśli chcesz z nich korzystać i uzyskać najlepsze rezultaty, pamiętaj o kilku wskazówkach.

 • Woda opadowa ma kwaśny odczyn, zatem nie należy jej przechowywać w zbiornikach metalowych.
 • Na zbiorniki podziemne najlepiej sprawdza się wytrzymały plastik.
 • Woda spływająca z dachu z papy lub azbestu ulega zanieczyszczeniu szkodliwymi substancjami – wówczas nie nadaje się do podlewania roślin, prac porządkowych ani spłukiwania wody w toalecie.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Odpowiedni zbiornik na wodę powinien pozwalać na optymalne wykorzystanie deszczówki w trakcie suszy oraz składowanie jej w okresach wzmożonych opadów deszczu lub śniegu. W naszej ofercie znajdziesz modele o pojemności od 600 do 60 000 litrów. Który z nich wybrać? To zależy m.in. od zapotrzebowania na wodę oraz opadów w regionie. Przygotowaliśmy dla Ciebie wygodny kalkulator, dzięki któremu dobierzesz odpowiedni system zagospodarowania wody deszczowej – przekonaj się!

Czy opłaca się gromadzić deszczówkę?

Uruchomienie instalacji pobierającej i przechowującej odzyskaną wodę może wydawać się sporym wydatkiem. Trzeba liczyć się bowiem z takimi kosztami jak:

 • zakup zbiornika o określonej pojemności,
 • wykop otworu na zbiornik oraz przewody,
 • podłączenie wody opadowej do gospodarstwa domowego.

Koszty utrzymania raz ustawionego systemu są jednak wyjątkowo niskie. Wystarczy, że pamiętasz o regularnym oczyszczaniu filtrów oraz sprawdzeniu pracy pompy. Sprawne działanie instalacji oznacza dość szybki zwrot kosztów inwestycji. Dzięki odzyskiwaniu wody deszczowej możesz zaoszczędzić nawet 50 litrów wody dziennie, co przekłada się na kilkaset (300-400) złotych rocznie na 1 osobę w gospodarstwie domowym. Twoja inwestycja powinna się zatem zwrócić w przeciągu kilku lat. Z reguły im więcej zużywasz, tym więcej oszczędzasz. W praktyce kwestia ta zależy m.in. od:

 • wielkości gospodarstwa,
 • liczby użytkowników,
 • zapotrzebowania na wodę,
 • wielkości zbiornika,
 • ilości opadów.

Dotacje na odzyskiwanie wody deszczowej

Jeśli chcesz zaoszczędzić nieco na inwestycji, jaką jest instalacja zbiorników na deszczówkę, przemyśl złożenie wniosku o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje rządowy program Moja Woda przewidziany na lata 2020-2024. Program ma na celu zmniejszyć zużycie wody pitnej oraz lepiej dostosować się do zmian klimatycznych. Niezależnie od tego, poszczególne miasta i gminy uruchamiają również swoje programy pozwalające uzyskać dopłatę na instalację do gromadzenia deszczówki. Jeśli chodzi o odzyskiwanie wody deszczowej, dofinansowanie może otrzymać właściciel lub współwłaściciel posesji, na której znajduje się dom jednorodzinny. Wniosek złóż w odpowiednim dla miejsca inwestycji Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wynosi 80% poniesionych kosztów do 5000 złotych, niezależnie od budowy systemu. Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od podpisania protokołu odbioru końcowego przez wykonawcę przedsięwzięcia i beneficjenta. Z pewnością warto z niego skorzystać.

FAQ

 • Czy warto pozyskiwać deszczówkę?

Tak! Woda deszczowa z powodzeniem może zastępować wodę pitną w procesach takich jak podlewanie roślin, sprzątanie czy spłukiwanie toalet. Odprowadzanie deszczówki jest przy tym darmowe i ekologiczne.

 • Jak odzyskać wodę z rynny?

Zaopatrz się w zbiornik na wodę ustawiony pod rynną. Większy, podziemny system może dodatkowo posiadać filtry oraz pompę do tłoczenia wody do pralki, toalet czy kranów gospodarczych na posesji.

 • Woda deszczowa – jak uzyskać dofinansowanie za jej pozyskiwanie?

Należy złożyć odpowiedni wniosek. Od podpisania protokołu odbiorczego musi upłynąć 3 lata poprawnej pracy instalacji. Po pozytywnej decyzji możesz uzyskać nawet 80% poniesionych kosztów (ale do 5000 złotych).

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas