Problemy z przydomową oczyszczalnią ścieków - blog JPR-AQUA

Problemy z przydomową oczyszczalnią ścieków – Przykłady + jak sobie z nimi radzić?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Posiadanie własnej przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z całym szeregiem istotnych korzyści. Zaliczamy do nich prostą i stosunkowo tanią inwestycję, wygodę użytkowania oraz niskie koszty dalszej eksploatacji, a także pozytywne aspekty związane z ekologią i dbałością o środowisko naturalne. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu takiego rozwiązania, warto jednak pamiętać, że regularne użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków niesie za sobą także pewne problemy. Chcesz wiedzieć jakie? W dalszej części tego wpisu poznasz listę najpopularniejszych niedogodności, sprawdzisz ich powody, a także dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić. Zapraszamy!

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków nie działa? Jakie są najpopularniejsze problemy?

Zdecydowanie do głównych i najbardziej dotkliwych problemów związanych z funkcjonowaniem tego typu przydomowej instalacji, zaliczamy jej zapchanie, awarie, a co za tym idzie – całkowite odmówienie posłuszeństwa. Za sytuacje, w których przydomowa oczyszczalnia ścieków nie działa, odpowiadają, chociażby takie czynniki, jak:

Problem numer 1: nietrafiony dobór instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Pierwszy kłopot może tkwić w specyfikacji samej instalacji. Niewłaściwa technologia, nieodpowiedni rozmiar, źle dobrany do warunków gruntowych system rozsączania, aż wreszcie – kiepskiej jakości komponenty zastosowane do jej budowy. Wszystko to może spowodować, że oczyszczalnia nie będzie w pełni spełniała swojego zadania, a w skrajnych przypadkach – nawet kompletnie nie będzie nadawała się do użytku.

Problem numer 2:

Równie ważny, co umiejętny dobór przydomowej oczyszczalni, jest również sposób, w jaki odbędzie się jej instalacja. Złe poprowadzenie rur, źle zaprojektowana wentylacja, czy nawet błędy podczas łączenia poszczególnych elementów. Każdy z tych czynników może doprowadzić do tego, że system będzie zainstalowany niezgodnie z wymaganiami prawnymi lub instalacja nie będzie pracowała wydajnie, a w skrajnych przypadkach – całkowicie nie spełni swojego zadania.

Problem numer 3: niewłaściwa eksploatacja oczyszczalni ścieków

Jednym z najczęściej pojawiających się czynników jest również zwykłe zaniedbanie. Wielu użytkowników oczyszczalni umieszczonych przy domach zdaje się bowiem zapominać, że tego typu instalacje nie są całkowicie bezobsługowe. A co za tym idzie – “od czasu do czasu” po prostu trzeba do nich zajrzeć. Wielu problemom takim, jak chociażby awaria elementu instalacji, czy też częściowa niedrożność (zapchany drenaż), można zapobiec wykonując regularnie proste czynności serwisowe. A co za tym idzie – uniknąć zdecydowanie poważniejszych i kosztowniejszych konsekwencji, które może wywołać całkowite zablokowanie oczyszczalni.

Problem numer 4: uszkodzenia przydomowej oczyszczalni

Nieodpowiednio dobrana instalacja, nieprofesjonalnie przeprowadzony montaż, aż wreszcie jej złe użytkowanie, mogą doprowadzić do tego, że oczyszczalnia zostanie częściowo lub całkowicie uszkodzona. A to z kolei może rodzić poważne konsekwencje zarówno dla użytkowników gospodarstwa domowego, jak i całego otoczenia.

Jak wyeliminować ryzyko pojawiania się problemów z przydomową oczyszczalnią ścieków?

Aby problemów z instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków było jak najmniej, warto kierować się prostą zasadą, która mówi o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym celu zasadne jest postawienie na rozwiązania wysokiej jakości, dopasowane do potrzeb, a także wykonane przy pomocy doświadczonych specjalistów. Szczegółowe porady w tym zakresie czekają na Ciebie poniżej.

Po pierwsze – wybierz właściwą oczyszczalnię ścieków i dopilnuj, aby jej montażem zajęli się fachowcy

Zakup instalacji powinien być poprzedzony przeprowadzeniem wnikliwej analizy Twoich potrzeb, a także zweryfikowaniem możliwości, jakie daje teren, na którym ma zagościć oczyszczalnia. Jeżeli nie jesteś w tej dziedzinie ekspertem – zdaj się na wsparcie profesjonalistów. Dokładnie te same kroki dotyczą przeprowadzenia montażu oczyszczalni. W tym obszarze warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu, zastosowanie zabezpieczeń, a także profesjonalne podłączenie i uruchomienie całej instalacji.

Po drugie – usuwaj nagromadzone nieczystości

Choć oczyszczalnie działające przy domach mieszkalnych są projektowane po to, aby radzić sobie z większością generowanych nieczystości, warto jednak pamiętać, że nie usuwają one ich w 100 procentach. W związku z tym raz na pewien czas (w zależności od doświadczenia eksploatacyjnego np. co roku), należy przeprowadzić tzw. manualne usuwanie nagromadzonych ścieków. Jego koszt mieści się w granicach 200 – 300 złotych, co stanowi niewielki wydatek w zamian za dobrze funkcjonującą oczyszczalnię.

Po trzecie – pamiętaj o regularnych kontrolach i przeprowadzaniu koniecznych napraw

Problemy z przydomowymi oczyszczalniami ścieków nie biorą się znikąd, a poważne awarie są zazwyczaj efektem wielomiesięcznych, a czasami nawet wieloletnich zaniedbań. W związku z tym, aby tego uniknąć, pamiętaj o przeprowadzaniu okresowych kontroli pracy, jak i stanu samej instalacji, która pracuje na Twoim terenie. Jeśli zauważysz, że Twoja oczyszczalnia nie działa w pełni swoich możliwości lub dostrzeżesz, że wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia – to znak, y lub niektóre jej elementy uległy uszkodzeniu.

Zależy Ci na dopasowanej przydomowej oczyszczalni, która nie będzie sprawiała tych problemów?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak” – już teraz zapoznaj się z ofertą naszej firmy JPR AQUA Nasz bogaty asortyment to cały wachlarz trwałych i niezawodnych produktów, które posłużą Ci do stworzenia dopasowanej, solidnej i funkcjonalnej oczyszczalni, która posłuży Ci przez wiele długich lat. Znajdziesz u nas między innymi: separatory, gotowe oczyszczalnie (biologiczne i drenażowe), zbiorniki magazynowe , a także całe mnóstwo kluczowych akcesoriów. Chcesz poznać wszystkie szczegóły? Skontaktuj się z nami mailowo, telefonicznie lub za pomocą formularza i powiedz więcej o swoich potrzebach. Nasi eksperci zapoznają się ze wszystkimi informacjami, aby na tej podstawie przedstawić Ci najbardziej dopasowaną ofertę.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas