Przydomowa oczyszczalnia a wysoki poziom wód gruntowych. Jak zaplanować i przeprowadzić jej montaż? - blog JPR-AQUA

Przydomowa oczyszczalnia a wysoki poziom wód gruntowych. Jak zaplanować i przeprowadzić jej montaż?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Znajdujesz się już na “ostatniej prostej” związanej z budową Twojej nieruchomości? Oczami wyobraźni już “prawie” wprowadzasz się do swojego nowego, wymarzonego domu. Jednak tym, co w tym momencie spędza Ci sen z powiek i nie pozwala na spokojne zaplanowanie oraz rozpoczęcie inwestycji, jest wysoki poziom wód gruntowych? Obawiasz się, że niebezpiecznie wysoko zlokalizowane lustro nie pozwoli Ci na montaż i uruchomienie przydomowej oczyszczalni ścieków, a co za tym idzie – uniemożliwi wygodne i wszechstronne korzystanie z Twojej nieruchomości? Zdaje się, że to właśnie w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, obawy oraz wątpliwości, a przede wszystkim – poznasz gotowe rozwiązania, które pozwolą Ci poradzić sobie z tym wyzwaniem. W jaki sposób podejść do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku, gdy wody gruntowe mają wysoki poziom? Sprawdź!

Oczyszczalnia ścieków działająca przy domu – co to takiego i do czego służy?

Tym mianem określamy specjalne instalacje wykorzystywane w celu przeprowadzania procesów odpowiedzialnych za oczyszczanie oraz neutralizowanie ścieków produkowanych przez gospodarstwa domowe. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju rozwiązania znajdują się zazwyczaj na działkach nieopodal domów jednorodzinnych. Trafiają do nich ścieki bytowe, które następnie (za pomocą określonych procesów) są oczyszczane – aż do formy, która jest bezpieczna i może zostać ponownie oddana do środowiska (np. jako woda służąca nawadnianiu roślin itp.).

Jakie wymagania należy spełnić, aby zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Aby cieszyć się własną instalacją wykorzystywaną do radzenia sobie z nieczystościami, należy wywiązać się z kilku konkretnych warunków.

  • Po pierwsze – takie rozwiązanie może zagościć wyłącznie w miejscach, w których nie ma dostępu do tradycyjnej sieci kanalizacyjnej.
  • Po drugie – należy zadbać o właściwą lokalizację instalacji, która musi się znaleźć minimum 2 m od granicy działki i drogi, 1.5 m od gazociągu oraz wodociągu, 3 m od krzewów i drzew, a także aż 15 m od źródeł wody pitnej.
  • Po trzecie – trzeba dopilnować wszystkich formalności związanych, chociażby ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni ścieków.

Poza wyżej wymienionymi aspektami liczy się również dobór właściwej instalacji, a także stan oraz jakość gruntu, na którym zostanie ona osadzona. Jednym z największych wyzwań w tej materii może okazać się zatem podwyższony poziom wód gruntowych.

Montaż i uruchomienie przydomowej oczyszczalni ścieków a wysoki poziom wód gruntowych. Jak sobie z tym poradzić?

Wszystkie szczegóły oraz dokładną instrukcję dotyczące procesu przygotowania oraz instalacji, znajdziesz w artykule pod tytułem: Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – cena, najważniejsze zasady. To właśnie w nim, krok po kroku, opisaliśmy wszystkie etapy prac, które należy wykonać, aby zbudować, uruchomić, a następnie bezproblemowo korzystać z własnej oczyszczalni. Natomiast w tym miejscu skupimy się na wyzwaniu, przed jakim możesz stanąć, jeśli woda na Twojej działce znajduje się na wysokim poziomie. Jeżeli zdecydujesz się na oczyszczalnię drenażową – musisz pamiętać o tym, aby ciągi drenażowe znajdowały się na bezpiecznej wysokości – z dala od wód gruntowych. W tym celu niezbędne będzie zbudowanie (za pomocą piasku) specjalnego kopca filtracyjnego, który pozwoli oddalić elementy instalacji na odległość co najmniej 150 centymetrów. Aby umożliwić sprawny przepływ nieczystości, konieczne będzie zastosowanie odpowiednio dobranej przepompowni. Całą konstrukcję można uzupełnić różnorodnymi roślinami – pamiętając, aby charakteryzowały się krótkimi korzeniami. Wówczas oczyszczalnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale również świetnie uzupełni krajobraz Twojej działki bądź ogrodu. Alternatywnym sposobem radzenia sobie ze zbyt wysokimi wodami w gruncie, może okazać się inwestycja w roślinną oczyszczalnię ścieków, która z jednej strony nie wymaga budowy kopca, jednak z drugiej charakteryzuje się nieco mniejszą wydajnością.

Instalacja oczyszczalni na gruncie o podwyższonym poziomie wód. Na co musisz się przygotować?

Pamiętaj, że wbrew powszechnie panującym opiniom, wskazującym na to, że wysokie lustro wód gruntowych nie pozwala zbudować i uruchomić oczyszczalni – przeprowadzenie tego procesu jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście, wymaga ono nieco bardziej skomplikowanych procedur, włożenia więcej pracy, a co za tym idzie – zainwestowania większych środków pieniężnych. Dlatego, podczas planowania i realizowania tego typu inwestycji, postaw na współpracę z doświadczonymi firmami, które dysponują nie tylko umiejętnościami, ale przede wszystkim mają za sobą minimum kilka udanych realizacji. Dzięki temu zyskasz pewność, że prace będą przebiegały zgodnie z planem: terminowo, fachowo oraz zapewnią Ci oczekiwaną jakość na lata.

Chcesz nie przejmować się wysokim poziomem wód gruntowych i korzystać ze wszystkim możliwości Twojej przydomowej oczyszczalni?

Koniecznie weź pod uwagę, że jakość i niezawodność Twojej przydomowej oczyszczalni ścieków zależy zarówno od sposobu jej montażu, jak i produktów, które zostaną wykorzystane podczas budowy. W związku z tym dopilnuj, aby użyto profesjonalnych komponentów. Jeżeli zależy Ci na doskonałej jakości dostępnej w bardzo przystępnych i atrakcyjnych cenach – już teraz zapoznaj się z bogatym asortymentem JPR AQUA. Znajdziesz u nas zarówno sprawdzone produkty, jak i fachowe wsparcie ekspertów z branży. Takie połączenie da Ci pewność, że Twoja instalacja będzie wydajna, trwała i bezawaryjna – przez wiele długich lat.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas