Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne - Różnice, zasady działania i co wybrać - blog JPR-AQUA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne – Różnice, zasady działania i co wybrać

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Zarówno przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak i ekologiczne szamba charakteryzują się tym, że stosuje się je w miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego przyłącza – bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej. Oba rozwiązania mają na celu odbieranie ścieków wytworzonych przez gospodarstwa domowe i oba również mieszczą się zazwyczaj na terenach położonych tuż przy budynkach mieszkalnych. W związku z tym, czy jedyną różnicą, jaka zachodzi między tymi rozwiązaniami, jest ich nazwa? Zdecydowanie nie! W dalszej części tego wpisu poznasz zasady działania obu z nich, a przede wszystkim dowiesz się, czym różni się przydomowa oczyszczalnia ścieków od ekologicznego szamba. Zapraszamy!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czym jest i jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja służąca do oczyszczania oraz neutralizowania tzw. ścieków bytowo-gospodarczych – pochodzących najczęściej z gospodarstw domowych. Tego rodzaju instalacje mogą przyjmować różne formy (w tym z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym bądź żwirowym, a także oczyszczalni biologicznych czy wykorzystujących rośliny). Każda z nich różni się budową, parametrami, jak również kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z ich uruchomieniem oraz dalszym korzystaniem z inwestycji. Tym, co pozostaje niezmienne, jest specyfika działania. Mianowicie przydomowe oczyszczalnie mają za zadanie dokładne radzenie sobie ze ściekami. W dużym skrócie: ścieki przechodzą przez system oczyszczania, który eliminuje większość zanieczyszczeń, aby na koniec trafić do gruntu w oczyszczonej i bezpiecznej postaci. Z kolei ewentualne osady i zanieczyszczenia, których nie udało się usunąć, są zatrzymywane w specjalnych zbiornikach, które opróżnia się raz na kilka miesięcy lub rzadziej.

Szambo ekologiczne – co to takiego i w jaki sposób działa?

Ekologiczne szambo to natomiast system opierający się na wykorzystaniu bezodpływowych i dobrze zabezpieczonych zbiorników (wykonanych z betonu lub tworzywa sztucznego). W tym przypadku ścieki pochodzące z gospodarstw domowych trafiają bezpośrednio do tych miejsc, gdzie są przetrzymywane do czasu ich wypompowania. Taka specyfika działania tzw. ekologicznych szamb sprawia, że w przeciwieństwie do przydomowych oczyszczalni, należy pamiętać o ich regularnej obsłudze i opróżnianiu. W zależności od potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego oraz wielkości zbiornika – odbiór i wywóz ścieków za pomocą pojazdów asenizacyjnych powinien następować co 2, 3 lub 4 tygodnie.

Jakie są różnice pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków a ekologicznym szambem?

Jak łatwo się domyśleć – główną różnicą między ekologicznymi szambami oraz przydomowymi oczyszczalniami ścieków, jest sposób ich działania. O ile w przypadku oczyszczalni mamy do czynienia z faktycznym oczyszczaniem i neutralizowaniem nieczystości. O tyle w sytuacji, gdy dane gospodarstwo domowe korzysta z szamba – zbiorniki pełnią funkcję polegającą na gromadzeniu , a nie na oczyszczaniu ścieków. To z kolei sprawia, że tego rodzaju szamba są “ekologiczne” tylko z nazwy. Natomiast prawdziwą troskę o środowisko naturalne zapewniają właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednak na tym różnice zachodzące pomiędzy tymi rozwiązaniami wcale się nie kończą. Do kolejnych z nich zaliczamy takie czynniki, jak:

Ceny zakupu i montażu oczyszczalni oraz szamba

Inwestując w przydomową oczyszczalnię ścieków, należy przygotować się na wydatki, które mogą sięgnąć od 8000 do nawet 15 000 złotych brutto. Dokładna cena zależy nie tylko od rodzaju wybranej instalacji, ale również terenu, na którym zostanie posadowiona (im trudniejszy, tym wyższe koszty). Natomiast inwestycja w ekologiczne szambo to wydatek na poziomie od 3000 do 5000 tysięcy złotych.

Koszty stałe związane z ich użytkowaniem

Jednak jednorazowe wydatki związane z montażem i uruchomieniem tego typu instalacji, to niejedyne koszty, na jakie trzeba się przygotować. Zarówno przydomowe oczyszczalnie, jak i szamba wymagają również regularnej obsługi. W przypadku oczyszczalni, raz na kilka lub kilkanaście miesięcy, należy zadbać o czyszczenie zbiorników, co przekłada się na konieczność wydatkowania kilkuset złotych (na rok). Szamba w tym aspekcie są mniej opłacalne, ponieważ o ich opróżnianiu należy pamiętać znacznie częściej (co kilka tygodni). W ten sposób mogą generować kilka tysięcy złotych dodatkowego kosztu rocznie.

Sposób montażu szamba i oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z kilku elementów, co naturalnie powoduje, iż jej instalacja wymaga zagospodarowania odpowiedniej ilości terenu. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wysokość wód gruntowych oraz rodzaj gleby. W tym aspekcie ekologiczne szamba są zdecydowanie mniej problematyczne, ponieważ przyjmują bardziej kompaktową formę i mieszczą się na zdecydowanie mniejszej powierzchni.

Bezpieczeństwo użytkowania

Sposób funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków sprawia, że nieczystości są praktycznie w całości neutralizowane i w oczyszczonej postaci mogą bezpiecznie trafić do gruntu lub zostać wykorzystane ponownie (np. do podlewania roślin). Tego samego nie można niestety powiedzieć o szambach, które w skrajnych przypadkach (np. pojawienia się nieszczelności) mogą nieść niebezpieczeństwo skażenia nie tylko gruntu i otoczenia, ale także zatrucia przebywających w jego sąsiedztwie ludzi i zwierząt.

Ekologiczne szambo czy przydomowa oczyszczalnia. Co wybrać?

Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużą działką, możesz przeznaczyć na ten cel nawet kilkanaście tysięcy złotych, a dodatkowo zależy Ci na ochronie środowiska i zapewnieniu jak najwyższego poziomu wygody – wybór wydaje się oczywisty. W takim wypadku musisz rozważyć zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli z kolei Twój teren i zasoby gotówki są mocno ograniczone, planujesz jedynie sporadyczne korzystanie (np. na działce rekreacyjnej), a dodatkowo nie widzisz problemu w regularnym doglądaniu i kontrolowaniu instalacji – z pewnością możesz rozważyć zakup tzw. ekologicznego szamba.

Chcesz połączyć wygodę z wydajnym i ekologicznym oczyszczaniem ścieków?

Jeśli po zapoznaniu się z tym artykułem, Twój wybór padł na przydomową oczyszczalnię ścieków – zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą marki JPR AQUA. W ramach naszej działalności dajemy Ci dostęp do szerokiego asortymentu podzespołów, które umożliwią Ci zainstalowanie efektywnej, bezpiecznej i trwałej oczyszczalni, która zagości na Twoim terenie. Gdybyś jednak skłaniał się ku zamontowaniu szamba, to również będziemy mieć dla Ciebie szereg rozwiązań. W naszym asortymencie znajdują się także zbiorniki bezodpływowe, które bezpiecznie zgromadzą Twoje domowe nieczystości i sprawdzą się w roli ekologicznego szamba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a także otrzymać darmową i niezobowiązującą ofertę – przejdź do kontaktu, aby porozmawiać z naszymi doświadczonymi doradcami. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, specyfikę budynku i terenu, a także budżet. Wszystko po to, aby na tej podstawie zapewnić Ci najlepsze możliwe wsparcie.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas