Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaka może być przyczyna nieprzyjemnych zapachów? - blog JPR-AQUA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jaka może być przyczyna nieprzyjemnych zapachów?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Twoja przydomowa oczyszczalnia ścieków miała nie śmierdzieć, ale okazało się inaczej? A może wszystko działało dobrze, aż pewnego dnia zaczęło brzydko pachnieć? Jaka może być przyczyna nieprzyjemnych zapachów? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Prawidłowo wybrane miejsce

Powodem brzydkiego zapachu z przydomowej oczyszczalni ścieków może być źle wybrane umiejscowienie całej instalacji. Należy pamiętać, aby zbiornik (lub zbiorniki) urządzenia znajdowały się możliwie blisko budynku, z którego odprowadzane są do niego ścieki. Jeżeli odległość będzie zbyt duża, to w zimne dni ścieki będą nadmiernie wychładzane w drodze do oczyszczalni, co spowolni procesy biologiczne w niej zachodzące. Dodatkowo może dochodzić również do przymarzania i zalegania surowych nieczystości w rurach, które szybko zaczną wydawać przykrą woń. Taki problem trudno będzie rozwiązać po zakończonej inwestycji, więc odpowiednie miejsce trzeba wybrać na etapie projektu, żeby później nie musieć się zastanawiać, dlaczego oczyszczalnia ścieków śmierdzi.

Zbiornik przydomowej oczyszczalni ścieków nie może również znajdować się w odległości większej niż 10 metrów od pionu wentylacyjnego. Większy dystans będzie zaburzać prawidłowy ruch powietrza w instalacji i powodować przedostawanie się smrodu przez pokrywy włazów, czy zawory napowietrzające. Tego typu sytuację można na szczęście wyeliminować po zakończonej instalacji poprzez zastosowanie dodatkowego wentylatora. Będzie on wymuszał właściwy przepływ powietrza przez oczyszczalnię ścieków i cały układ kanalizacyjny.

Szczelna instalacja

Odpowiedź na pytanie: dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków śmierdzi, nie zawsze będzie miała źródło w samym urządzeniu. Wystarczy, że rozszczelni się jedno z połączeń rur odprowadzających ścieki. Taka felerna uszczelka może nawet znajdować się gdzieś wewnątrz budynku. Wydostające się przez nieszczelność powietrze wprowadzi do domu fetor, który normalnie powinien trafiać do układu wentylacji wysokiej.

Kłopotów ze szczelnością mogą również naprzykrzyć ogrodowe drzewa i krzewy. Za bezpieczny dystans elementów instalacji od roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym przyjmuje się odległość 2 m. Niektóre fragmenty przydomowej oczyszczalni ścieków, jak chociażby jej drenaż, są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia powodowane przez korzenie roślin. Dochodzi wówczas do ich szybkiego zamulenia, co powoduje ograniczony lub całkowity brak przepływu zarówno ścieków jak i powietrza. Powstający w nitkach drenażu odór wydostaje się wtedy przez zawory napowietrzające i rozprzestrzenia na trawniku, czyli zdecydowanie nie tam gdzie powinien.

Odpowiednia konserwacja

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obiektami stosunkowo prostymi co do swojej budowy i zasady działania. Jednak również one, tak jak każde urządzenie, wymagają okresowych przeglądów oraz czynności serwisowych.

Co około 2-4 tygodnie należy zastosować dawkę biopreparatu. Zapewnia on nie tylko prawidłowy rozwój kolejnych kolonii bakterii w oczyszczalni ścieków, ale również oczyszcza przewody kanalizacyjne. Dzięki temu nie zalegają w nich nieczystości wydzielające przykre zapachy, a Twoja przydomowa oczyszczalnia nie zmienia się w „przepływowe szambo”.

Kolejną ważną czynnością konserwacyjną jest opróżnianie osadnika. Należy to robić co dwa lata lub też częściej, jeżeli osadnik zapełni się do połowy swojej objętości. Przepełniony osadnik ma zaniżoną objętość czynną i nie zapewnia wymaganego czasu przetrzymania ścieków. W wyniku tego kolejne etapy oczyszczania będą nieskuteczne, a cała przydomowa oczyszczalnia będzie pracować niewydolnie. W efekcie zaczniemy wyczuwać fetor wydobywający się z różnych części całej instalacji.

Oprócz powyższych zabiegów w oczyszczalniach biologicznych należy dodatkowo raz w miesiącu sprawdzić, czy pracuje kompresor, a co pół roku wyczyścić jego filtr. Zanieczyszczony filtr dmuchawy zmniejszy jej wydajność i może doprowadzić do jej awarii i zatrzymania. Spowoduje to obumieranie bakterii w złożu biologicznym z powodu niedostatecznego natlenienia ścieków. Zaniedbany kompresor może być powodem, dlaczego Twoja oczyszczalnia ścieków zaczęła śmierdzieć.

Te proste i nie wymagające wiele czasu czynności zapewnią Twojej przydomowej oczyszczalni ścieków bezproblemowe działanie przez wiele lat.

Świadomie wybrane środki czystości

Należy pamiętać, że bakterie w przydomowej oczyszczalni ścieków, to organizmy żywe. W gospodarstwach domowych używa się różnorodnych środków czystości. Każdy z nich może negatywnie wpływać na bakterie pracujące w oczyszczalni. Najbardziej szkodliwe są chemikalia stosowane do czyszczenia toalet oraz detergenty zawarte w środkach do prania. Nadmierne ich stosowanie oraz wybieranie tych najbardziej agresywnych spowoduje obumieranie pożytecznych mikroorganizmów pracujących w Twojej oczyszczalni ścieków. W efekcie ścieki nie będą oczyszczane, a jedynie zalegać w zbiornikach i wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Aby tego uniknąć, należy wybierać środki ekologiczne, biodegradowalne i dedykowane do stosowania w domach z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Tego typu specyfiki są łatwo dostępne zarówno w specjalistycznych sklepach internetowych jak i w wielu popularnych marketach. Jeżeli z jakiegoś powodu takie preparaty Cię nie przekonują, to można stosować również te tradycyjne. Należy to jednak robić z umiarem i pamiętać o regularnym stosowaniu aktywatora bakteryjnego.

Podsumowanie

Jak widać, powody dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków śmierdzi mogą mieć różne źródła. Niekiedy winny jest zły projekt i błędny montaż, czasem nieprawidłowy serwis i konserwacja, a innym razem niepoprawna eksploatacja. Wszystkich tych problemów można uniknąć stosując się do wymogów zawartych w instrukcji oraz wybierając sprawdzonego instalatora do wykonania trudnych i odpowiedzialnych prac. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to urządzenie proste w obsłudze, które przy minimalnym nakładzie czasu i wdrożeniu kilku dobrych nawyków w codzienne życie, będzie służyć bezawaryjnie przez długie lata.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oczyszczalni drenażowych i oczyszczalni biologicznych.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz! Numery i adresy znajdziesz tutaj.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas