Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Jaką wybrać? - blog JPR-AQUA

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Jaką wybrać?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Oczyszczalnie ścieków, które montuje się na prywatnych posesjach – zwłaszcza przy domach jednorodzinnych, to idealne rozwiązania służące do efektywnego oraz ekologicznego radzenia sobie z nieczystościami. Szczególne zastosowanie znajdują tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnych. W tym artykule przedstawimy Ci nie tylko sposób oraz zalety wynikające z ich działania. W dalszej części wpisu zapoznasz się przede wszystkim z poszczególnymi ich rodzajami, a co za tym idzie – dowiesz się, jaki typ oczyszczalni sprawdzi się również u Ciebie.

Co warto wiedzieć na temat rodzajów instalacji służących do oczyszczania domowych ścieków?

Do grupy oczyszczalni, które cieszą się największą popularnością, zaliczamy: oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym lub żwirowym, roślinne, a także oczyszczalnie biologiczne. Chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzuje się i jak działa każda z nich? Wszystkie najważniejsze informacje czekają na Ciebie w poniższym zestawieniu. Sprawdź już teraz!

Rodzaj nr 1: przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Nasze zestawienie zaczniemy od najbardziej popularnego rodzaju oczyszczalni, jakimi są instalacje wykorzystujące tzw. drenaż rozsączający. W ich przypadku proces oczyszczania substancji podzielony jest na kilka etapów. W pierwszym kroku ścieki są przekazywane do osadnika gnilnego, który odpowiada za proces wstępnego oczyszczenia. Następnie, tak początkowo oczyszczone substancje, trafiają do studzienki rozprowadzającej. Jej zadanie polega na transporcie nieczystości poprzez system rur, a dalej – do poletka filtracyjnego składającego się z mieszanki żwiru bądź piasku oraz bakterii. Sączone przez nie ścieki są stopniowo filtrowane i oczyszczane – aż do momentu, w którym zamienią się w czysty ściek, który może ponownie (i bezpiecznie!) trafić do środowiska. Aby tego rodzaju instalacje były wydajne – wymagają zagospodarowania odpowiednio dużej powierzchni. Stąd sprawdzają się zwłaszcza na stosunkowo sporych działkach.

Rodzaj nr 2: przydomowa oczyszczalnia ścieków z filtrem (złoże żwirowe / piaskowe)

Ten typ oczyszczalni stanowi swego rodzaju odmianę wspomnianego wyżej drenażu. Aczkolwiek zasadniczą różnicą jest sposób filtrowania. Bowiem w przypadku filtra żwirowego lub piaskowego nie występuje żaden system rur. Zamiast do niego – studzienka rozdzielcza transportuje nieczystości od razu do warstwy filtrującej. Tak oczyszczony ściek zyskuje “nowe życie” i można go wykorzystać w celu zasilenia oczka wodnego, a nawet podlewania ogrodu.

Rodzaj nr 3: roślinna przydomowa oczyszczalnia ścieków

To prawdopodobnie jedno z najbardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Jak sama nazwa wskazuje, roślinne oczyszczalnie ścieków to instalacje, w których proces oczyszczania dostarczanych substancji odbywa się przy użyciu roślin. Przyjmują formę swego rodzaju otwartych pól drenażowych lub zbiorników, które są uzupełnione odpowiednimi warstwami filtracyjnymi (piasek, żwir, ziemia) i porośnięte roślinami. Głównym czynnikiem oczyszczającym są bakterie znajdujące się w ich korzeniach oraz samej glebie. W zależności od rodzaju złoża hydrofitowego, powierzchnia potrzebna na jego zainstalowanie może być podobna jak w przypadku oczyszczalni drenażowych. Z tego powodu tutaj również należy zwrócić uwagę, czy na naszej działce mamy wystarczającą powierzchnię na oczyszczalnię roślinną.

Rodzaj nr 4: biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków (osad czynny / złoże biologiczne)

Kolejne i zarazem ostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmują rozwiązania, które do funkcjonowania potrzebują zdecydowanie mniej przestrzeni. Występują zazwyczaj w dwóch typach (z osadem czynnym albo złożem biologicznym).

  • Budowa oczyszczalni z osadem czynnym to: osadnik wstępny, bioreaktor oraz osadnik wtórny. W tym modelu oczyszczanie ścieków odbywa się za pomocą mikroorganizmów (tlenowych i beztlenowych).
  • Budowa oczyszczalni ze złożem biologicznym jest podobna, jednak w tego rodzaju instalacjach proces oczyszczania odbywa się przy użyciu specjalnego podłoża pokrytego błoną biologiczną.

Ta odmiana instalacji oczyszczających ścieki jest ekologiczna, charakteryzuje się skutecznością, a dodatkowo – zajmuje istotnie mniejszą powierzchnię niż jej wyżej wymienione odpowiedniki. Podobnie, jak w powyższych przypadkach – oczyszczony ściek może być wykorzystany do podlewania i nie tylko.

Zastanawiasz się, jaki rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków sprawdzi się u Ciebie?

A może już wiesz, jaka instalacja powinna zagościć na Twoim terenie, jednak potrzebujesz wsparcia w wyborze najbardziej efektywnej formy oczyszczania produkowanych ścieków? W obu tych przypadkach możesz liczyć na fachowe wsparcie specjalistów JPR AQUA. Już teraz przejdź na stronę kontakt, aby porozmawiać z jednym z naszych doświadczonych ekspertów. Chętnie Cię wysłuchamy, a następnie zaproponujemy rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się przy Twojej inwestycji.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas