Zbiorniki retencyjne dla każdego, czyli dlaczego warto je mieć? - blog JPR-AQUA

Zbiorniki retencyjne dla każdego, czyli dlaczego warto je mieć?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Co to jest retencja wody i dlaczego ostatnio wiele się o niej mówi? Z czego wynika potrzeba retencjonowania wody? Jakie są rodzaje zbiorników retencyjnych i jak one działają? W jaki sposób każdy z nas może gromadzić wodę opadową? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Przekonasz się, że retencjonowanie wody jest proste, a zbiornik retencyjny możesz mieć również i Ty.

Po co nam zbiorniki retencyjne i o co chodzi z retencją wody?

Z punktu widzenia środowiska naturalnego optymalne są regularne i ciągłe opady o niskiej i umiarkowanej intensywności. Przy takiej aurze budowanie, czy instalowanie zbiorników retencyjnych nie jest konieczne. Grunt stopniowo nasiąka wodą nadążając z wchłanianiem deszczu. Wilgoć dociera do głębokich warstw gleby, co umożliwia roślinom stały dostęp do wody i jej ciągłe, stopniowe pobieranie. Niestety w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi opadami występującymi nieregularnie i na dodatek w dużych odstępach czasu. Obecnie występujący rodzaj pogody wydatnie ogranicza naturalną retencję wody w gruncie, a jednocześnie skłania do szukania rozwiązań niwelujących niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowanie i instalowanie zbiorników retencyjnych. Retencja to inaczej: przetrzymanie, zatrzymanie. Naturalną cechą gruntu jest zdolność do przetrzymywania, czyli retencjonowania wody. Oczywiście zależy ona od jego struktury geologicznej, czyli od rodzaju, grubości i układu warstw gleby. Naturalna, dzika flora doskonale „wie”, który rodzaj gruntu stwarza poszczególnym gatunkom roślin sprzyjające warunki wegetacji. Rośliny „wybierają” glebę, która retencjonuje wodę w sposób korzystny dla ich systemów korzeniowych. W pewnym uproszczeniu stanowi ona dla nich dopasowany do ich specyficznych potrzeb „zbiornik retencyjny” wody.

Jaką rolę mogą w tym wszystkim odegrać sztuczne zbiorniki retencyjne?

Jeżeli zmiany charakteru występujących opadów atmosferycznych nie idą w parze z możliwościami zatrzymywania wody przez grunt, to jest to obszar zastosowania zbiorników retencyjnych. Buforowanie wody deszczowej w sztucznych zbiornikach retencyjnych oraz jej późniejsze stopniowe uwalnianie będzie symulować regularne i umiarkowane opady. Taka sytuacja jest najbardziej pożądana przez rośliny i stwarza im korzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Zbiorniki retencyjne dzieli się na dwa rodzaje:

  • otwarte
  • i zamknięte.

Pierwsze z wymienionych budowane są na działkach o dużej powierzchni, z których fragment można przeznaczyć na zbiornik wody. Takie zbiorniki retencyjne poprawiają mikroklimat dzięki możliwości parowania i tworzą ekologiczny krajobraz. Mogą być również siedliskiem różnych gatunków zwierząt i roślin. Drugi rodzaj zbiorników retencyjnych instaluje się tam, gdzie powierzchnia działki jest ograniczona. Takie zbiorniki umieszcza się pod ziemią. Przydomowy ogród, działka letniskowa, czy ogródek działkowy, to najlepsze miejsca do zainstalowania retencyjnego zbiornika podziemnego na deszczówkę. Podczas nagłych i intensywnych opadów często pojawiają się zalewiska i występują podtopienia budynków oraz terenu. Zbiornik retencyjny na deszczówkę gromadzi nadmiar wody, której grunt nie zdążyłby wchłonąć. W taki sposób zbiornik na wodę deszczową zainstalowany przy domu na naszej działce chroni nasz ogród przed powstawaniem dużych i głębokich kałuż, a naszą piwnicę i dom przed zalaniem. Kto z nas nie chciałby uniknąć takich przykrych konsekwencji?

Ale to nie koniec zalet. Zgromadzona w zbiornikach retencyjnych woda stanowi doskonałą alternatywę dla wody sieciowej. Można ją wykorzystać nie tylko do nawadniania i podlewania, ale również do wielu prac gospodarczych. Nadaje się ona między innymi do:

  • mycia pojazdów,
  • prac porządkowych,
  • mycia podłogi,
  • spłukiwania toalety,
  • a nawet do prania odzieży.

Dzięki temu zainstalowanie zbiornika retencyjnego szybko zwróci się w comiesięcznych oszczędnościach na wodzie z wodociągu. Tym samym zbiornik na deszczówkę, to sposób na darmową wodę i ograniczenie rachunków za jej zużycie o kilkadziesiąt procent.

Kto może zamontować retencyjny zbiornik na deszczówkę?

Aby zainstalować zbiornik deszczówki należy umiejscowić go możliwie blisko budynku i/lub innych zabudowań znajdujących się na posesji inwestora. Właściciel terenu musi jedynie wyznaczyć odpowiednie miejsce na wykonanie wykopu mieszczącego zbiornik oraz instalacje wody i energii elektrycznej. W przypadku przydomowych zbiorników całość prac można wykonać w ciągu jednego dnia i już po pierwszych opadach deszczu korzystać z darmowej wody. Większe zbiorniki retencyjne są najczęściej umiejscawiane przy dużych halach i zakładach przemysłowych i wymagają nieco więcej czasu na montaż. Instalacja podziemnego zbiornika retencyjnego nie jest skomplikowana i można wykonać ją samodzielnie. Jednak bez dostępu do maszyn budowlanych może się to okazać uciążliwe, dlatego lepiej jest tą pracę powierzyć profesjonalnemu instalatorowi. Tego typu firmy dysponują odpowiednim zapleczem sprzętowym oraz doświadczeniem. Można zatem liczyć również na ich fachowe doradztwo podczas wyboru optymalnego miejsca na posadowienie zbiornika retencyjnego oraz przebiegu wszystkich instalacji. Zlecenie tego zadania specjalistom pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć niepotrzebnych problemów.

Jaki zbiornik retencyjny na deszczówkę wybrać?

Jeżeli chodzi o objętość zbiornika, to tutaj wszystko sprowadza się do matematyki. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • region, w którym mieszkamy i związaną z tym roczną ilością opadów,
  • powierzchnię i rodzaj pokrycia dachu, z którego będziemy zbierać deszczówkę,
  • sposoby wykorzystania zgromadzonej wody.

Najprostszym sposobem dobrania pojemności zbiornika retencyjnego do faktycznych potrzeb będzie skorzystanie z dostępnego na naszej stronie kalkulatora. Narzędzie pozwoli określić rzeczywiste, roczne zapotrzebowanie na wodę i obliczy dla nas wymaganą wielkość zbiornika. Drugą kwestią jest materiał i technologia wykonania zbiornika retencyjnego. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rozwiązań. Produkowane przez JPR AQUA zbiorniki retencyjne na deszczówkę są wykonane z polietylenu technologią formowania rotacyjnego. Dzięki temu cechują się łatwą instalacją, trwałością na poziomie kilkudziesięciu lat i nie wymagają cyklicznej konserwacji zachowując przy tym całkowitą szczelność. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem retencyjnego zbiornika na deszczówkę, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i przygotują propozycję dopasowaną do Twoich potrzeb.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas