Jak działają separatory węglowodorów?

Prowadzisz biznes lub jesteś osobą odpowiedzialną za obszar funkcjonowania firmy bądź organizacji, która ma regularny kontakt z substancjami chemicznymi?
Zobacz, w jaki sposób możesz podnieść poziom bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a jednocześnie dopilnować, że Twoja jednostka jest ekologiczna i działa zgodnie z aktualnymi normami oraz przepisami prawa. W kolejnych akapitach przekażemy Ci szczegółowe informacje na temat separatorów węglowodorów.
Separatory węglowodorów: co to za urządzenia? Do czego służą i jak działają? Aż wreszcie, ile trzeba za nie zapłacić i na jakiego dostawcę warto postawić? Sprawdź!

Charakterystyka separatorów węglowodorów – co to takiego?

Separatory węglowodorów zaliczają się do grupy specjalistycznych urządzeń przepływowych wykorzystywanych do usuwania substancji znajdujących się w ściekach lub wodach opadowych. Ich głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie wód z takich zanieczyszczeń, jak: oleje, smary, paliwa oraz inne substancje chemiczne.

Gdzie warto stosować separatory węglowodorów?

Stąd, z uwagi na swoje właściwości oraz sposób działania, do głównych środowisk, w których sprawdzają się najlepiej, zaliczamy obiekty oraz obszary, które mogą być narażone na kontakt, a także wyciek wspomnianych wyżej czynników.
Są to chociażby: stacje paliw, parkingi, drogi, myjnie samochodowe, a nawet garaże. Jednym słowem – każdy obszar, w którym przebywają lub po którym poruszają się pojazdy.
Do lokalizacji, w których separatory powinny być nieodzownym elementem instalacji, zaliczamy także te, w których ryzyko pojawiania się chemikaliów wynika wprost z charakteru prowadzonej działalności. Kwalifikują się do nich: rafinerie, magazyny i miejsca składowania paliw, warsztaty mechaniczne i samochodowe, a także liczne zakłady produkcyjne i przemysłowe.

Jak działają separatory węglowodorów? Na czym polega i jak przebiega ich praca?

Jak wspomnieliśmy kilka zdań wyżej – głównym zadaniem tego rodzaju instalacji jest odseparowywanie oraz usuwanie zanieczyszczeń, które wraz z wodą, trafiają do systemów kanalizacyjnych.
Separatory węglowodorów działają na 2 sposoby:

  • Po pierwsze – ich działanie polega na tym, że oddzielają zanieczyszczenia. Dotyczy to chemikaliów, które tworzą z wodą dyspersję lub emulsję. Dochodzi tu do ich koagulacji i wykorzystania różnicy gęstości, dzięki której wszelkiego rodzaju substancje ropopochodne są „wypychane” na górę, a tym samym odseparowywane od wody.
  • Po drugie – działanie separatorów węglowodorów pozwala oczyszczać wodę z ciężkiej zawiesiny, która (ze względu na swoją wagę) opada na dno.

Dzięki działaniu separatorów oba rodzaje zanieczyszczeń są skutecznie oddzielane od wody, gromadzone w nich i mogą zostać usunięte bezpośrednio z urządzenia. Z kolei tak wstępnie oczyszczona woda – może trafić dalej do kanalizacji.

Cena separatorów węglowodorów. Jaki jest koszt właściwego rozwiązania?

Finalny wydatek, jaki należy przeznaczyć na zakup separatora, jest uzależniony od takich czynników, jak:

  • Przeznaczenie, czyli gdzie i jak będzie wykorzystywany, a co za tym idzie – jaki typ urządzenia zostanie wybrany.
  • Wydajność, czyli z jaką ilością ścieków będzie musiał się mierzyć każdego dnia.

Zakup najpopularniejszego zestawu to koszt oscylujący w granicach od 3699 zł do 10 199 zł (cena katalogowa).

Potrzebujesz sprawdzonej firmy, która zapewni Ci dopasowany separator o odpowiedniej wydajności?

Jeśli poszukujesz dostawcy, który weźmie na siebie wszystkie prace związane z doborem i transportem w pełni profesjonalnego separatora węglowodorów – jesteś we właściwym miejscu.
Sprawdź separatory węglowodorów i substancji ropopochodnych JPR AQUA, skontaktuj się z nami i zamów darmową oraz w pełni dopasowaną wycenę. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas