Studzienki wodomierzowe – jak wybrać i eksploatować aby służyła lata?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

W ostatnich latach coraz częściej wodomierze są montowane w studzienkach wodomierzowych zamiast wewnątrz budynków. W tym artykule powiemy czym się kierować przy wyborze studni i jak prawidłowo ją zamontować.

Jakie rodzaje studzienek wodomierzowych są najczęściej spotykane?

Wybierając model studzienki wodomierzowej należy wziąć pod uwagę trzy kwestie.

  1. Konstrukcja szczelna lub otwarta – tutaj wszystko będzie zależeć od warunków gruntowo-wodnych w miejscu instalacji.

Najczęściej sięga się po szczelne studzienki o głębokości ok. 1,5 m. Głębokość przemarzania gruntu na przeważającym obszarze Polski nie przekracza 0,8-1,2 m. Jedynie na terenach typowo górskich oraz na krańcach północno-wschodnich dochodzi ona do 1,4 m. Umieszczenie wodomierza w szczelnej studzience na głębokości ok. 1,5 m zapewni mu właściwe warunki pracy: sucho i dodatnia temperatura.

Studzienki otwarte montuje się na terenach podmokłych oraz o wysokim poziomie wód gruntowych. Studnie szczelne w takich warunkach zostałyby wypchnięte przez grunt. W studzienkach otwartych pokrywa oraz korpus mają solidną izolację termiczną, a wodomierz jest w nich montowany wysoko – tuż pod pokrywą. Dzięki takiej konstrukcji wodomierz nie znajduje się pod wodą, ma zapewnioną dodatnią temperaturę, a sama studzienka nie jest wypierana przez wody gruntowe.

  1. Wymiary i kształt studzienki wodomierzowej.

Wysokość studzienki wodomierzowej, a dokładniej, głębokość montażu wodomierza jest podyktowana poziomem przemarzania gruntu.

Studzienki plastikowe są praktycznie zawsze okrągłe, ponieważ taki kształt jest optymalny pod względem wytrzymałości i umożliwia wykonanie cienkich i lekkich korpusów. Studnie betonowe również są często okrągłe, ale nie rzadko spotyka się również komory o przekroju prostokątnym. Studzienki prostopadłościenne zwykle są znacznie większe od tych okrągłych i montowane są w nich duże mierniki, lub kilka jednocześnie. Wśród studzienek plastikowych także można znaleźć modele o większych rozmiarach mieszczące kilka wodomierzy.

  1. Materiał studzienki wodomierzowej – można wybierać pomiędzy betonem, a tworzywem sztucznym.

Obydwa materiały mają swoje wady i zalety. Studzienki betonowe są nieco tańsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Wymagają za to ciężkiego sprzętu podczas montażu, a z biegiem lat tracą szczelność i wytrzymałość. Studzienki plastikowe są lekkie i dzięki temu łatwe do zamontowania, a dodatkowo zachowują szczelność przez długie lata. Trzeba jednak przy ich posadowieniu zachować nieco więcej ostrożności i jednocześnie liczyć się z niewiele, ale jednak większym wydatkiem podczas zakupu.

Warto się w tym przypadku zdać na doświadczenie instalatora montującego studzienkę wodomierzową. Weźmie on pod uwagę zarówno specyfikę terenu montażu jak i wymagania lokalnego zakładu wodociągowego.

Wysokość studzienki, czyli jak wybrać odpowiedni model?

Tutaj wszystko zależy od głębokości przemarzania gruntu. Polska jest podzielona w tym zakresie na 4 strefy – całość obrazuje poniższa mapka.

źródło: http://www.agbprojekt.pl

Maksymalna głębokość przemarzania gleby w zależności od regionu waha się od 0,8 m do 1,4 m. Rurociągi wody oraz ich przyłącza układa się 20-40 cm poniżej tych wartości. Wynika z tego, że studzienki wodomierzowe mogą mieć przyłącza od 1,0 m do nawet 1,8 m poniżej włazu. Całkowita wysokość studzienki będzie większa o kolejne 20 cm – króćce są montowane ok. 10-15 cm nad dnem studzienki, a jej górna krawędź musi wystawać ok. 5 cm ponad grunt.

Aby energia geotermalna zapewniła wodomierzowi dodatnią temperaturę, studzienka powinna mieć zatem wysokość od 1,2 do 2,0 m. Takie wymogi musi spełnić studzienka wodomierzowa szczelna.

W przypadku studni otwartej głębokość przemarzania gruntu nie ma znaczenia, ponieważ wodomierz jest zabezpieczony przed zamarznięciem w inny sposób. Przed chłodem chroni go termiczna izolacja studzienki – jest to tzw. studzienka wodomierzowa ocieplana.

Miejsce instalacji studzienki ma znaczenie. Wybierz mądrze!

Przepisy dotyczące studzienek wodomierzowych mówią, że wodomierz powinien zostać zainstalowany wewnątrz budynku. Szereg wymogów dotyczących pomieszczenia pod montaż wodomierza sprawia, że nie we wszystkich budynkach jest to możliwe. Oprócz tego niejednokrotnie bywa, że przyłącze wody trzeba zrobić już, a budowa domu jest na etapie kopania rowów na fundamenty. W takich sytuacjach licznik wody należy zainstalować w studzience wodomierzowej. Co ważne, po zakończeniu budowy nie ma obowiązku przenoszenia wodomierza do domu i można go na stałe pozostawić w studni.

Najlepsze miejsce dla studzienki wodomierzowej na działce jest w odległości 2,0 m od płotu. Trzeba również zapewnić możliwość swobodnego dojścia i wejścia do studni dla pracowników wodociągów. Muszą oni mieć możliwość dokonywania regularnych odczytów wskazań i weryfikacji poprawnej pracy wodomierza. Nie można zatem ukrywać studzienki wodomierzowej pomiędzy krzewami i drzewami blokującymi do niej swobodny dostęp. Jeżeli studzienka ma być zainstalowana na podjeździe lub w innym miejscu, po którym poruszają się pojazdy, to musi posiadać solidną pokrywę w odpowiedniej klasie wytrzymałości.

Materiał studzienki wodomierzowej – który wybrać i dlaczego?

Zdecydowanie najlepszym wyborem w obecnych czasach będzie studzienka wodomierzowa plastikowa. Jest ona niewiele droższa niż studzienka wodomierzowa betonowa, jednak w przypadku tej drugiej transport okaże się znacznie droższy. Dodatkowo studzienka plastikowa nie będzie wymagać użycia ciężkich maszyn budowlanych podczas instalacji, więc w całkowitym rozrachunku okaże się tańszą opcją.

Kolejną wadą betonu jest utrata szczelności i stopniowa degradacja struktury następujące w czasie eksploatacji. Studnie betonowe z czasem zaczynają przesiąkać wodą z gruntu, a niejednokrotnie również pękają stwarzając konieczność kosztownej i kłopotliwej naprawy. Tego typu problemy nie występują w studzienkach wykonanych z polietylenu. Zachowują one swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat zapewniając długowieczny komfort eksploatacji.

Produkowane przez JPR AQUA studzienki wodomierzowe SUWO są wykonane z najwyższej jakości polietylenu w procesie odlewania rotacyjnego. Są to długowieczne urządzenia zapewniające najwyższy standard ochrony dla wodomierzy.

Podsumowanie

Studzienki wodomierzowe można kupić w różnych rozmiarach nominalnych oznaczających ich średnicę. Do najpopularniejszych należą:

  • studzienka wodomierzowa 400
  • studzienka wodomierzowa 500
  • studzienka wodomierzowa 600
  • studzienka wodomierzowa 1000
  • studzienka wodomierzowa 1200

Dostępne są modele z ocieplenie i bez oraz konstrukcje szczelne i otwarte. Każda z nich jest przeznaczona do nieco innych warunków i lokalnych przepisów. Oprócz tego należy właściwie dobrać wysokość studzienki wodomierzowej w zależności od temperatury występującej w danym regionie.

Pomimo tego, że nadal można spotkać studnie betonowe, to studzienka wodomierzowa z plastiku będzie lepszym wyborem.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas