Filtr do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jaki materiał filtracyjny będzie najlepszy? - blog JPR-AQUA

Filtr do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jaki materiał filtracyjny będzie najlepszy?

Czas na przeczytanie wpisu: 3 minuty

Co należy wziąć pod uwagę podczas planowania oraz budowy własnej oczyszczalni ścieków, której zadaniem ma być radzenie sobie z nieczystościami produkowanymi przez gospodarstwo domowe? Rodzaj i sposób działania oczyszczalni? Tak. Rozmiar i przepustowość instalacji? Oczywiście. Lokalizacja wszystkich jej podzespołów? Zgadza się! Ale czy to jedyne elementy, o których trzeba pamiętać? Nie do końca. Tak samo istotnym aspektem, co wszystkie wymienione wyżej, jest również ten związany z filtrem oraz materiałem, który zostanie umieszczony w jego wnętrzu. I jak już pewnie się domyślasz – właśnie to będzie głównym tematem naszego najnowszego artykułu. Wszystko o filtrach i materiałach filtracyjnych do przydomowych oczyszczalni ścieków. Co to takiego i jak funkcjonują? Tego dowiesz się z dalszej części wpisu. Zapraszamy!

Czym jest i jak działa filtr do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Filtr wraz z całym koszem filtracyjnym stanowi jeden z kluczowych elementów, którego nie może zabraknąć absolutnie w żadnej przydomowej instalacji służącej do oczyszczania ścieków. Znajduje się on bezpośrednio w osadniku gnilnym, gdzie odpowiada za ochronę pozostałych części oczyszczalni. Do zadań takiego zestawu należy przede wszystkim zatrzymywanie wszelkiego rodzaju zawiesin, a co za tym idzie – skuteczne zabezpieczanie dalszych elementów przed zamuleniem, całkowitym zapchaniem, a w konsekwencji – uszkodzeniem i doprowadzeniem do poważnych awarii. Z uwagi na fakt, iż filtr (razem z koszem filtracyjnym) stanowi zazwyczaj kompatybilną część określonego typu oczyszczalni, wybór w tej materii jest mocno ograniczony. Właśnie dlatego bardziej zasadnym pytaniem będzie nie “Na jaki filtr do przydomowej oczyszczalni ścieków postawić?”, ale…

Jaki materiał filtracyjny sprawdzi się w przydomowej instalacji do oczyszczania ścieków?

W tym obszarze wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów materiałów służących do filtrowania zanieczyszczeń. Do zdecydowanie najchętniej wybieranych rozwiązań możemy zaliczyć materiał filtracyjny o nazwie puzzolana. Puzzolana to materiał produkowany na bazie surowca o pochodzeniu wulkanicznym (z wyglądu przypominającego kamienie, a po kilku latach pracy – zamieniającego się w żwir). Jego charakterystyczna budowa oraz specyficzne właściwości czynią z niego doskonały środek do radzenia sobie z zanieczyszczeniami, a także – usuwaniem z nich szkodliwego fosforu. Puzzolana odznacza się również porowatą powierzchnią, która to stanowi idealne środowisko do zatrzymywania i rozwoju błony biologicznej (bakterii). Kolejnym sposobem na wypełnienie kosza filtracyjnego, może być użycie nowoczesnych kształtek polietylenowych. Tego typu produkty są wymieniane zazwyczaj jako swego rodzaju alternatywa dla omówionej wcześniej puzzolany. Kształtki są produkowane z tworzywa sztucznego i przyjmują bardzo charakterystyczną formę, która pozwala na skuteczne radzenie sobie z nieczystościami. Ich niekrytą zaletą jest waga (nawet kilkudziesięciokrotnie niższa od tradycyjnych materiałów), a także odporność (w przeciwieństwie, chociażby do puzzolany – nie poddają się procesom erozji).

Jaki rodzaj materiału do filtrowania ścieków może okazać się najlepszy?

Na tak postawione pytanie nie tak łatwo udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. O ile wspomniana puzzolana może pochwalić się lepszą absorpcją zanieczyszczeń – jej wadą może być przyspieszona eksploatacja, która wymaga uzupełniania, a po pewnym czasie – całkowitej wymiany materiału filtrującego. Polietylenowe kształtki nie wymagają przeprowadzania takich zabiegów. Jednak oferują nieco mniejszy współczynnik absorpcji nieczystości generowanych przez gospodarstwo domowe.

Chcesz uzyskać pomoc w znalezieniu właściwego rozwiązania do radzenia sobie ze ściekami?

Pozwól, aby eksperci JPR AQUA zrobili to za Ciebie! Oprócz szerokiej i wszechstronnej oferty produktów, do budowy i uruchamiania przydomowych oczyszczalni ścieków, zapewnimy Ci również kompleksowe wsparcie merytoryczne. Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o swoich potrzebach i możliwościach. A my z chęcią udzielimy Ci fachowej i wyczerpującej pomocy. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas