Jak wygląda czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków? - blog JPR-AQUA

Jak wygląda czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Zadaniem przydomowej oczyszczalni ścieków jest oczywiście… oczyszczanie ścieków. Warto jednak pamiętać, że sama instalacja także wymaga regularnego czyszczenia. Dzięki prostym czynnościom konserwacyjnym Twój system będzie działał poprawnie przez wiele lat. Sprawdź, jak w praktyce wygląda czyszczenie oczyszczalni przydomowej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – działanie

Zanim przejdziemy do sposobu czyszczenia przydomowej oczyszczalni ścieków, warto bliżej przyjrzeć się, jak taki system działa. Zrozumienie reakcji zachodzących podczas oczyszczania ścieków pozwala bowiem zauważyć, które elementy potrzebują konserwacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają za sprawą dwóch etapów:

 1. Wstępne oczyszczanie mechaniczno-biologiczne zachodzi przy udziale bakterii beztlenowych i działaniu grawitacyjnego oddzielania cząsteczek w osadniku gnilnym. Na wylocie osadnika gnilnego znajduje się filtr, który klaruje ścieki, zanim trafią do kolejnego etapu.
 2. Biologiczne oczyszczanie wtórne za pomocą bakterii tlenowych zachodzi w złożach biologicznych lub przez kanały drenażowe.

Mimo tego, że oczyszczalnie neutralizują ścieki, a później odprowadzają je do gruntu lub wód powierzchniowych, nie wszystkie substancje mogą być odpowiednio rozłożone. Frakcje takie jak tłuszcze lub składniki środków chemicznych zalegają w osadniku gnilnym, rurach i filtrach, dlatego warto regularnie je oczyszczać. Co więcej, czyszczenie przydomowych oczyszczalni ścieków zależy od rodzaju oczyszczalni, jaką posiadasz.

Co ile przeprowadzać czyszczenie filtra oczyszczalni przydomowej?

Na ogół przydomowe oczyszczalnie ścieków uznawane są za mało wymagające rozwiązanie – w przeciwieństwie do szamba nie musisz wypompowywać ścieków. Nie można jednak zupełnie zapominać o tym systemie. Regularne czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków zapobiega zatorom, przepełnianiu osadnika gnilnego i osadzaniu kożucha. Przydomową oczyszczalnię ścieków (a właściwie jej działanie) należy kontrolować regularnie. W zależności od części czyszczenie poszczególnych komponentów w oczyszczalniach produkowanych przez JPR AQUA trzeba przeprowadzać co kilka-kilkanaście miesięcy. Zadbaj, aby opróżnienie zawartości osadnika gnilnego wykonywano nie rzadziej niż co 2 lata (albo gdy osadnik jest w połowie zajęty osadem). Optymalnie warto to robić raz w roku.

Ponadto co pół roku:

 • opłucz filtr z puzzolaną,
 • oczyść studzienkę rozdzielczą,
 • opłucz kanały drenażowe przez studzienkę zamykającą,
 • oczyść filtr kompresora (w przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków).

Czyszczenie filtrów w oczyszczalni przydomowej i innych komponentów instalacji

Profesjonalne czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków warto zlecić sprawdzonej firmie z wozami asenizacyjnymi. Najpierw, osadnik gnilny oczyszcza się z nagromadzonych części stałych za pomocą węży ssawnych i pompy próżniowej. Ścieki stałe trafiają do zbiornika pojazdu, a następnie są przewożone i utylizowane w bezpieczny sposób. Opróżnianie musi odbywać się w pełnym stanie, zatem osadnik należy uzupełniać wodą, aby zawsze był pełny. Wówczas zbiornik będzie wypłukany, a Ty unikniesz ryzyka zgniecenia go przez ziemię. Podczas czyszczenia nie można wchodzić do zbiornika! Gazy produkowane w procesie gnilnym (np. siarkowodór czy dwutlenek węgla) mogą powodować zatrucie, dlatego zachowaj bezpieczny dystans. Filtr z puzzolaną, w jaki wyposażone są oczyszczalnie dostępne w katalogu JPR AQUA, oczyścisz przez płukanie poza zbiornikiem. Wysyp materiał filtracyjny z kosza, a następnie dobrze go przepłucz bezpośrednim strumieniem wody – w ten sam sposób usuniesz osad z kosza. W razie potrzeby możesz uzupełnić puzzolanę. Po uzupełnieniu zbiornika wodą do przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba wprowadzić podwójną dawkę biopreparatu. Dzięki temu w osadniku zaszczepisz odpowiednią florę bakteryjną, a oczyszczalnia natychmiast zacznie pracować z dopasowaną wydajnością.

Czyszczenie rur przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, ale dla poprawnego działania wymaga prawidłowej eksploatacji. Mowa tutaj o stosowaniu odpowiednich środków. Tradycyjne detergenty upłynniają tłuszcz w trakcie mycia naczyń, który dostaje się do systemu oczyszczalni ścieków i tam ponownie zastyga, zagrażając drożności przewodów drenażowych. Co więcej, środki czyszczące eliminują dobroczynne bakterie w oczyszczalni i zaburzają procesy rozkładu. Wstępne czyszczenie drenażu oczyszczalni przydomowej możesz przeprowadzić na własną rękę. Wystarczy zastosować specjalne preparaty – środki z bakteriami do szamb i oczyszczalni skutecznie rozpuszczają powstałe zatory. Jeżeli to nic nie da, należy skontaktować się ze specjalistami. Często czyszczenie drenażu wymaga rozkopania przewodów i ich wymiany, zatem warto regularnie sprawdzać stan systemu.

Czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków – cena

Nie wszystkie gospodarstwa domowe są podłączone do sieci kanalizacyjnej – w takiej sytuacji świetną alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia nie wymaga częstego wywożenia nieczystości, ale przynajmniej raz na kilka miesięcy należy wykonywać usuwanie osadów nagromadzonych w instalacji. Firmy świadczące usługi asenizacyjne dysponują odpowiednimi narzędziami do skutecznego czyszczenia oczyszczalni ścieków. Co więcej, specjaliści przy okazji kontrolują działanie systemu. Cena czyszczenia przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja Twojego gospodarstwa, wielkość instalacji oraz rodzaj oczyszczalni.

Nie tylko czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków – inne czynności konserwacyjne

Chociaż czyszczenie oczyszczalni ścieków jest bardzo ważne, stanowi jedynie część czynności konserwacyjnych, jakie trzeba przeprowadzać. Posiadamy duże doświadczenie w produkcji przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego podpowiadamy, o czym jeszcze musisz pamiętać.

Raz w miesiącu:

 • skontroluj napowietrzanie (kompresor powinien działać przez całą dobę),
 • sprawdź pracę pompy (przy uruchomieniu pompa powinna wydać charakterystyczny dźwięk, a w komorze stworzyć wir),
 • wykorzystaj biopreparat (zastosuj się do zaleceń producenta, jeżeli instrukcje wymagają stosowania częściej lub rzadziej niż raz w miesiącu).

Wykorzystaj nasze praktyczne wskazówki, a możesz mieć pewność, że Twoja oczyszczalnia będzie działała bezawaryjnie przez długi czas. JPR AQUA od wielu lat dostarcza nowoczesne systemy oczyszczalni ścieków. W ofercie posiadamy zróżnicowane rozwiązania – jeżeli dopiero przygotowujesz się lub rozważasz montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, zapoznaj się z naszą ofertą. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie i całej rodziny.

FAQ

 • Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków zapycha się?

Powodem zapychania i brzydkiego zapachu mogą być zbyt duża ilość stałych zanieczyszczeń albo osadzanie się tłuszczów upłynnionych wcześniej silnymi detergentami.

 • Jak często trzeba opróżniać oczyszczalnię ścieków?

To zależy od producenta oczyszczalni. Zalecamy, aby sprzęty JPR AQUA czyścić nie rzadziej niż co 2 lata albo gdy osadnik gnilny jest w 50% pełny. Większość użytkowników opróżnia oczyszczalnie co roku.

 • Co zrobić z osadem z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Stała frakcja ścieków, którą odpompowuje się do wozu asenizacyjnego, trafia do utylizacji.

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas