Montaż studzienki wodomierzowej. Jak wykonać i ile kosztuje? - blog JPR-AQUA

Montaż studzienki wodomierzowej. Jak wykonać i ile kosztuje?

Czas na przeczytanie wpisu: 4 minuty

Bez czego nie może obyć się sprawna instalacja wodno-kanalizacyjna w każdym domu, mieszkaniu, a nawet na działce? Czy chodzi o takie elementy, jak armatura? Rury? Złączki? A może zawory? Bezsprzecznie każdy z wyżej wymienionych elementów jest bardzo ważny. Jednak w tym artykule skupimy się na tym, który pozwala nie tylko bezproblemowo doprowadzać wodę bezpośrednio do posesji, ale przede wszystkim – dokonywać pomiarów jej zużycia. Wiesz, co to takiego? Sprawdź, jak w 5 krokach przeprowadzić instalację studzienki na wodomierz, a także dowiedz się, ile przyjdzie Ci za to zapłacić.

Czym jest i do czego służy studzienka wodomierzowa?

Jak sama nazwa wskazuje, studzienka wodomierzowa to specjalny rodzaj instalacji, który pozwala na umieszczenie w jej wnętrzu licznika wody. To on odpowiada za regularne mierzenie jej poboru, a co za tym idzie – ustalanie wysokości rachunków, które trzeba opłacać na rzecz lokalnego dostawcy. Zazwyczaj miejscem montażu tego typu elementów pomiarowych są wnętrza budynków (domu, garażu, komórki itp.). Aczkolwiek w wybranych przypadkach (np. braku odpowiednich pomieszczeń lub też sytuacjach, gdy dany obiekt jest wykorzystywany tylko sezonowo – w okresach letnich), do tego tematu należy podejść w inny sposób. Właśnie wówczas mówimy o konieczności montażu studzienki wodomierzowej. Dochodzi do niej wtedy, gdy nie istnieje inna możliwość trwałej, a przede wszystkim bezpiecznej instalacji tego typu urządzenia do pomiarów.

Rodzaje studzienek wodomierzowych – jakie typy wyróżniamy?

Podstawowa klasyfikacja dzieli studzienki na takie bez dna oraz szczelne, czyli z dnem. Opcja numer 1 jest przeznaczona do montażu na terenach o stosunkowo wysokich wodach gruntowych. Charakterystyka ich budowy sprawia, że studzienki bez dna są chronione przed ewentualnym “wypchnięciem” ich przez wodę. Zainstalowane w nich wodomierze są chronione przed zamarzaniem przez izolację termiczną korpusu i pokrywy. Wybierając opcję numer 2 zabezpieczamy armaturę przed wilgocią i ewentualnym podtopieniem przez wody gruntowe. Nasz wodomierz jest zamontowany głęboko w pobliżu dna studzienki. Taka specyfika sprawia, że czerpie on ciepło prosto z gruntu, dzięki temu dodatkowa izolacja nie jest wymagana.

Jak zamontować studzienkę wodomierzową?

Na początku warto wspomnieć, że montaż studni na wodomierz jest stosunkowo prosty i w wielu przypadkach można go wykonać we własnym zakresie. Mimo wszystko, jeśli po przeczytaniu poniższej instrukcji uznasz, że to dla Ciebie zbyt skomplikowane – powierz tę czynność specjalistom.

Krok 1: Przygotuj miejsce montażu studzienki wodomierzowej

W tym celu należy wykonać wykop o głębokości, która pozwoli na swobodne umieszczenie w nim całej instalacji, a także zostawi odpowiedni “zapas” przestrzeni (zwłaszcza po bokach). Warto zwrócić uwagę, aby dół był na tyle głęboki, aby pozwalał na skuteczną ochronę przed niską temperaturą, a co za tym idzie – eliminował ryzyko zamarznięcia wody. Wykop powinien znajdować się w odległości minimum dwóch metrów od granicy działki.

Krok 2: Umieść zakupioną studnię w przygotowanym miejscu

Zwróć uwagę na to, aby dno wykopu było równe, a sama studzienka – idealnie wypoziomowana. Jej pokrywa po zamknięciu powinna znajdować się na poziomie gruntu. Dla uzyskania jeszcze lepszej stabilności – na dnie wykopu możesz umieścić betonową płytę lub inny solidny materiał, z którego powstanie swego rodzaju fundament.

Krok 3: Podłącz niezbędne elementy instalacji

Gdy konstrukcja będzie już gotowa – wprowadź do niej wodomierz oraz wszystkie niezbędne przyłącza. Zarówno te prowadzące do domu lub innego obiektu, jak i te odpowiadające za doprowadzanie wody bezpośrednio z wodociągu. Zwróć uwagę na kierunek montażu wodomierza.

Krok 4: Przetestuj działanie studzienki i wodomierza

Gdy wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu – sprawdź, czy instalacja jest szczelna i działa zgodnie z założeniami.

Krok 5: Ustabilizuj i utwardź grunt wokół studni wodomierzowej

Pozostawione wcześniej “zapasy” przestrzeni wypełnij za pomocą piasku lub mieszanki piasku z cementem (jeśli teren, na którym działasz, jest intensywniej nawodniony). Następnie całość ubij tak, aby studzienka była stabilna, a jej pokrywa znajdowała się na równi z gruntem.

Cena montażu studzienki wodomierzowej. Jakie są koszty?

Do przeprowadzenia tego typu operacji można podejść na dwa sposoby. Z jednej strony da się ją wykonać we własnym zakresie. Wówczas koszty, jakie trzeba ponieść na montaż studzienki, ograniczą się wyłącznie do zakupu niezbędnych podzespołów, a także wydatkowania własnego czasu oraz energii. W tym wariancie zakup studzienki wodomierzowej to wydatek na poziomie 1800 – 3000 złotych. Z drugiej strony wszystkie prace związane z fachowym wykonaniem studni przeznaczonej na wodomierz można zlecić specjalistom. Wówczas cena montażu studzienki wodomierzowej może wynieść od 1000 do 2500 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć także koszty zakupu wszystkich komponentów. Szczegółowy cennik zależy od takich czynników, jak: rodzaj i rozmiar montowanej studzienki, docelowa lokalizacja, w której ma się znaleźć, a co za tym idzie – typ gruntu.

Chcesz mieć pewność, że konstrukcja Twojej studni jest stabilna i pozostanie funkcjonalna przez długie lata?

W ofercie marki JPR AQUA znajdziesz wszystkie niezbędne komponenty, które pozwolą Ci na przeprowadzenie szybkiego, sprawnego i trwałego montażu studzienki wodomierzowej na Twojej działce. Jeżeli chcesz poznać ich zalety, dowiedzieć się więcej na temat ich parametrów lub zadać inne pytanie – przejdź do kontaktu. Nasi doradcy chętnie zapoznają się z Twoimi potrzebami, aby na ich podstawie nie tylko doradzić, ale również zaproponować zakup studzienki odpowiedniej do potrzeb. Zapraszamy!

0 PUBLIKACJI facebook twitter
tooltip

Napisz do nas